Covid-19 (koronavirüs) salgınının en kötü vurduğu ülkelerden İspanya‘da ekonominin bir an önce canlandırılması adına riskli sayılabilecek bir karar alındı. İspanya hükümeti, Schengen ülkelerine sınırların açılması için daha önce 1 Temmuz olarak belirlediği tarihi 21 Haziran’a çekti.

Başbakan Pedro Sanchez ülkedeki 17 özerk yönetim hükümeti başkanıyla yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile ilgili gelişmeleri değerlendirdiği haftalık toplantısında Portekiz hariç diğer tüm Schengen ülkelerine sınırların 21 Haziran’da açılacağını söylediği bildirildi.

Birgün‘ün İspanyol basınından aktardığına göre İspanyaPortekiz sınırı da iki ülke liderlerinin katılımıyla düzenlenecek törenle 1 Temmuz’da açılacak. Koronavirüs salgınında kademeli normalleşme sürecini tamamlayan, ülkedeki tek bölge olan kuzeydeki Galisya’nın Portekiz ile olan kara sınırı da bugün açılıyor.
Üçüncü ülkeler biraz daha bekleyebilir

Başbakan Sanchez, 1 Temmuz’da üçüncü ülkelere sınırların açılıp uçuşların başlatılması konusundaysa “Covid-19 salgınının gelişimi ve karşılıklılık ilkesinin esas alınacak” dedi. Avrupa‘da birçok ülke, özellikle de Akdeniz ülkelerine en çok turist gönderen ülkelerin başında gelen Almanya, sınırlarını 15 Haziran’dan itibaren Schengen ülkelerine ve bazı üçüncü ülkelere açacağını duyururken, İspanyol hükümeti kendi sınırları için 1 Temmuz tarihini vermişti.

Hükümet ayrıca İspanya‘ya gelen turistlere uygulanan 14 günlük karantina zorunluluğunun olağanüstü halin sona ereceği 21 Haziran’dan itibaren kaldırılmasına karar verdi. Sağlık Bakanı Salvador İlla katıldığı bir video konferansta “Virüs aramızda olmaya devam ediyor. Aşı veya bir tedavi yöntemi bulmadıkça virüsü tamamen yenilgiye uğratmamız söz konusu olmayacaktır. O zamana kadar da bireysel sorumluluk ve temkini elden bırakmamak büyük önem arz etmektedir.” dedi. Bugüne kadar 293 binden fazla Covid-19 teşhisi konulan İspanya’da bu hastalıktan ölenlerin sayısıysa 27 bini geçmiş durumda.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz