MasterCard dünya çapındaki şehir endeksine göre 2015’te en çok ziyaret edilen şehirleri sıraladı. İlk sırayı Tayland‘ın başkenti Bangkok‘un aldığı endekste, İstanbul da altıncı sıraya yerleşti.

Forbes haberindeAvrupa ve Asya‘nın kesişme noktası İstanbul‘un coğrafi avantajı sayesinde en popüler destinastonlar arasına girdiğini ve eğer havayolu bağlantıları bu hızla artarsa 2016 listesinde ilk 5’e girmesine kesin gözüyle bakıldığını yazdı. (Umarız Sultanahmet’te yaşanan terör olayı tekrar etmez ve bu kehanet gerçekleşir.)

Birinci sıradaki Bangkok‘un uluslararası misafirlerden elde ettiği gelir 15 milyar dolara yaklaşıyor. Buraya en çok turist getiren şehirlerse Singapur, Tokyo, Hong Kong, Kuala Lumpur ve Seul olarak sıralanıyor.

İkinci sırada geçtiğimiz yılın birincisi Londra var, şehir Avrupa birinciliğini hâlâ koruyor ve daha az ziyaretçi gelmesine rağmen geliri Bangkok’un üstünde, 16.3 milyar dolar. Londra‘ya en çok turist Dublin, New York, Stockholm, Amsterdam ve Frankfurt‘tan geliyor.

Paris katliamıyla turizmde ağır darbe alan Fransız başkenti listeye üçüncü sırayı almayı başardı ancak ziyaretçi ilk 10’da yer alıp da önceki yıla göre ziyaretçi sayısı düşen tek şehir oldu. Turistler Paris‘e en çok Londra, New York, Tokyo, Roma ve Frankfurt’tan geldi.

Listede ilk 10 şu şekilde sıralandı:

1- Bangkok, Tayland
2- Londra, İngiltere
3- Paris, Fransa
4- Singapur, Singapur
5- New York, ABD
6- İstanbul, Türkiye
7- Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri
8- Kuala Lumpur, Malezya
9- Hong Kong, Çin
10- Barselona, İspanya

(fotoğraf: Ayasofya Müzesi)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz