İstanbul’a gelen turistin yüzde 25’i Arap ülkelerinden

İstanbul’a yılın ilk dört ayında 967 bin Arap turist geldi. Türkiye Otelciler Birliği’nin (TÜROB) yaptığı araştırmadan derlenen bilgilere göre, 2018 yılının ilk dört ayında İstanbul’a gelen toplam turist sayısıysa 4 milyon 200 bin oldu.

2010 yılının tamamında İstanbul’a gelen Arap turistlerin toplam turist sayısına oranı yüzde 10 iken bu sayı 2017 yılında rekor kırarak yüzde 24,3’e yükseldi. 2017 yılının tamamında İstanbul’a gelen turist sayısı 10 milyon 840 bin iken, bu rakam içerisinde Arap turistlerin sayısı 2 milyon 630 bine ulaştı.

Arap turistlerin İstanbul dışında tercih ettiği yerlerse Bursa, Bolu, Abant, Yalova, Giresun ve Trabzon olarak sıralanıyor. Arap turistler tatil beldeleri arasındaysa en çok Muğla, Marmaris ve Antalya’yı tercih etti. Araştırmada, 2018 yılının ilk çeyreğinde Ortadoğu’daki en çok aranan destinasyonlar Amsterdam, Londra, Paris ve Manila olurken, İstanbul da bu listede yer aldı. Arama sonrası yapılan rezervasyonlarda ise İstanbul birinci sıraya yerleşti. İstanbul’dan sonra gelen şehirler de; Kahire, Dubai, Paris ve Mekke olarak belirlendi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Türkiye, kadın gezginler için ‘en tehlikeli 10 ülke’ arasında

Avrupa’da havası en kirli 10 şehrinden 8’i Türkiye’de

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz