Sansürü ortadan kaldırmanın 250’inci yılını kutlayan İsveç, yeni turizm kampanyasında turistlerden telefon bekliyor. Telefon sapıklığının yerini Chat Roulette alsa da hâlâ o ilkel içgüdülere dönüp telefonun öbür ucunda hiç tanımadığı biriyle konuşmak isteyenlerin imdadına yetişecek uygulama için tek bir telefon numarasını arayıp rastgele bir İsveçli’yle muhabbet etmek mümkün: +46 771 793 336 (yani +46 771 SWEDEN)

Slash Gear’ın haberine göre, telefonu arayan kişi önce bir telefon santraline bağlanıyor. Santral otomatik olarak arama sahibini İsveç’in herhangi bir köşesine bağlıyor ve konuşma başlıyor. Sakın korkmayın, kulağa “İsveç Numarası” adlı saçma bir romantik komedinin virali gibi gelse de bu aslında İsveç Turizm Birliği’nin iyi niyetli bir promosyon çalışması.

İsveçli telefon arkadaşınız aslında bir gönüllü

Telefonun diğer içindeki İsveçliler ise tamamen tesadüfi kişiler değil. Bir İsveçli’nin kampanya dahilinde telefonunun çalması için gönüllü olarak bu çalışmaya daha önceden onay vermiş olması gerekiyor. Hatta bu gönüllülere “elçi” deniyor.

İsveç numarasını ilk 2 günde 10 bin 398 kişi aradı, bu süre zarfında toplam 19 güne eşdeğer konuşma gerçekleşti.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz