Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle halen ülke çapında kapama tedbirlerinin uygulandığı İtalya‘da turizm sezonunu kurtarmak için Covidsiz ada planları tartışılmaya başladı. Bu çerçevede gelirleri tümden turizme bağlı olan küçük adaların sakinlerinin, ülke genelinde uygulanan kategorik öncelik sıralamasından muaf tutularak bu ay sonunda aşılanması planlanıyor.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın aktardığına göre bazı adaların belediye başkanları Covid özel komiserine mektup yazarak aşı kampanyasında küçük adalara öncelik verilmesini istemişti. Belediye başkanları Yunanistan’ın bazı adalarda yaptığı gibi tüm sakinlerin hızla aşılanarak turizm sezonunda açılmalarının sağlanmasını talep etti.
Pandeminin ulusal çapta yönetiminden sorumlu olan Covid Özel Komiseri General Francesco Figliuolo talebi kabul etti ve küçük adaların sakinlerinin bu ay içinde aşılanmasına onay verdi. Turizm Bakanı Massimo Garavaglia da Covidsiz ada planıyla ilgili olarak Yunanistan‘ın bulduğu çözümü İtalya‘nın da uygulayabileceğini söyledi.

Ancak bu karar tartışmalara da yol açtı. Ülke genelinde önceliğin yaşlı ve riskli gruplara verilmesi gerektiğini söyleyenler adalardaki halkın aşılanmasını “ayrımcılık” olarak nitelendiriyor.

BBC Türkçe’nin haberinin detaylarına şuradan ulaşabilirsiniz.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz