Küresel turizme yeni yeni alışmaya başlayan Japonya, eşine az rastlanır doğal güzellikleri ve tabi kültürü sayesinde her yıl daha çok turist çekiyor. Tokyo, Yokohama, Kyoto gibi capcanlı ve renkli kentleri son 10 yıldır şehir turistlerinin gezi listelerinde üst sıralarda. Ancak bu yazıda tapınakları, samuray ve geyşaları bir tarafa bırakıp, Japonya’nın muhteşem güzellikteki adalarına odaklanalım istiyoruz. Dördü kocaman toplam 6 bin 852 ada üzerinde kurulu bu muhteşem ülke 20 ve 45 derece kuzey enlemleri arasında neredeyse dikey şekilde konumlandığı için, adalar birbirinden çok farklı iklim ve doğal ortamlara sahip olabiliyor. Henüz turist akınına uğramamış, en cazip 14 adayı farklı dış kaynaklardan derleyerek not düşelim dedik. Listede büyük ve son derece popüler Kyūshū, Şikoku ve Honshū gibi adaları bulamadıysanız bundandır.

Rebun

Dağlık adada yukarılara tırmandıkça 300’den fazla dağ çiçeği türünün kapladığı muhteşem çiçek tarlalarının manzaralarıyla büyüleniyorsunuz. Güney kıyısı boyunca ilerleyen sahil yolunda araçla gezinmek de keyifli olduğu söyleniyor.

Yakuşima

Bin yıllardır bozulmamış yosun kaplı sedir ormanları, doğal kaplıcaları, gür çağlayanlarıyla sanki başka bir gezegene ayak basmış hissi uyandıran Yakuşima, UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde ve Japonya devletince çok sıkı korunuyor.
Rişiri

Uyuyan bir yanardağ olan Rişiri Dağı, bu kuzey adasının sembolü aynı zamanda. Kışın karla kaplı zirvesi şahane bir manzara sunuyor. Ancak hem manzara hem de iklim olarak en tercih edilen mevsim, yamacın kır çiçeği tarlalarıyla kaplandığı bahar ayları.

Sado

Kano, kayak ve dalgıçlık için ideal ortamı sunan sahillerden ada içlerine doğru gidildiğinde gezginleri şaşırtıcı yoğunlukta sedir ormanları bekliyor. Geleneksel Japon tapınakları da büyülü ortamlar.
İriomote

Çok sayıda büyüleyici plaja sahip İriomote, subtropikal Yaeyama Takım Adaları’nda bulunuyor. Ancak şöhreti esasen plajlardan değil, ada içlerindeki cangıl ve çağlayanlardan geliyor.

Taketomi

Turkuvaz suları, beyaz kumlu plajları, mercan kayalıklarıyla tropik tatil arayanların tercihi. Adanın Japon kimliğini de yerleşim yerlerine yakın yüzlerce yıllık tapınaklarda bulmak mümkün.
Hokkaidō

Görkemli dağlar, sarp falezler, yaban çiçekleriyle kaplı tarlalar, zorlu ama bol oksijenli doğal patikalar ve tabi vahşi doğadan yorulduğunuzda kaçabileceğiniz modern kent yaşamı hep bir arada Japonya’nın en kuzeyinde bulunan ve ülkenin dördüncü büyük adası Hokkaidō’da sizi bekliyor. Hem kendisi hem de çevresindeki adalar her mevsimde popüler.

Nokono

Parlak sarı renkli kolza, mor kozmos, kırmızı adaçayı, pembe kiraz… Adadaki meşhur Çiçek Parkı’nın dışında bile inanılmaz renk cümbüşü sunan Nokono çok özel bir ada.
İşigaki

Yaeyama Takım Adaları bünyesindeki İşigaki canlı bir kasaba hayatının yanı sıra, beyaz kumlu plajları ve irili ufaklı koylarıyla da gezginleri büyülüyor. Tropik cennetteki ananas çiftliklerine de uğrayabilirsiniz.

Kume

Yüzyıllar önce kıyılara erişip donan lavların oluşturduğu ilginç şekilli kayalıklar, aralarındaki doğal havuzlar ve içlerinde yaşayan tropik balıklar deniz seven gezginler için düş alemi gibi. Okinawa Adaları’ndan biri olan Kume, 7 km uzunluğundaki Hatenohama Plajı başta olmak üzere beyaz kumlu irili ufaklı plajlarıyla da keyif veriyor.
Miyako

Okinawa Adaları’nın en büyüğü olan Miyako, berrak turkuvaz suları, temiz plajları ve kartpostal güzelliğindeki gün batımlarıyla ünlü. Japonya’daki adalar içinde en egzantrik görüntüler sunanlardan biri.

Çiçi

Göç eden balinaların ve sıcakkanlı yunusların kıyılarından izlenebildiği ücra Çiçi Adası, elbette yoğun ve yemyeşil ormanları ve mavi sularıyla da gezginleri cezbediyor.
Minami

Küçük Minamijima deniz kaplumbağları ve deniz kuşlarının yumurtlama bölgelerinden. Bozulmamış sahil ve ormanlarıyla günde 100 kadar ziyaretçi çekebiliyor.

Tokaşiki

250’den fazla deniz canlısı türünün barındığı mercan kayalıkları, dalgıçlar için bulunmaz bir ortam. Kerama Adaları’nın en büyüğü olan Tokaşiki, içlerdeki yeşil orman arazileriyle doğa yürüyüşü sevenleri de tatmin eder.

Görseller: WikimediaCommons

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz