Kitap kokuları arasında konaklamak ister misiniz?

Yatakta kitap okumak keyiflidir ve genellikle ardından güzel bir uyku takip eder. Bu keyfi hayatının ayrılmaz bir parçası haline getirmiş gezgin kitap kurtlarını düşünen Japon bir yatırımcı, ‘bed&breakfast‘ yerine ‘book&bed‘ konseptini yaratarak son zamanlarda tüm dünyada ününü hızla artırıyor. Şimdilik sadece Tokyo ve Kyoto‘da açılan Book and Bed adlı kapsül otel (aslında hostel demek daha doğru) müşterilerine kitap rafları arasına gizlenmiş odacıklarda kitap ve kağıt kokuları içinde kitap okuyarak uykuya dalma keyfi yaşatıyor. Tabi  ikide bir gözlerine raflarda bir kitap çarpıp da sayfalarını karıştırma dürtüsüyle uykularını kaçırmazlarsa!

Geniş oturma ve okuma alanları da olan kitap hostelinde tek ve çift kişilik yataklar raf bloklarının arasına gizlenmiş ve elbette her iyi hostelde olduğu gibi kitaplarla birlikte sürekli temizleniyor. Bu formatıyla aslında Japonya’da doğan ve yayılan kapsül otellerinden pek farkı yok. Tuvalet ve duşlar ortak kullanımlı.

Gecelik kişi başı konaklama bedelinin 40 dolar olduğu Book and Bed hostellerinin her birinde çoğu Japonca olmak üzere 5 binden fazla kitap bulunuyor. Son zamanlarda yabancı kitap kurtlarını da düşünen işletmeci, İngilizce kitap sayısını da artırmaya başlamış.