Demiryolu ulaşımında bir hayli ileri olan Japonya‘da tren ve sefer çeşitliliğinin de limiti yok. Bugüne kadar trenlerdeki birinci sınıf vagonları kullanıp yeterince tatmin olmayan lüks ve konfor meraklıları için geçen yıl özel bir servisin tasarım ve üretimine başlanmıştı. İşte Shiki-shima adı verilen bu ‘süit tren’ seferlerine başladı.

JR East (East Japan Railway Company) firması tarafından işletilen ve 1 Mayıs’t ilk seferini yapan tren, ünlü Japon endüstriyel tasarımcı Ken Kiyoyuki Okuyama tarafından tasarlanmış, olabilecek en iyi malzemeler kullanılarak ve klasik Japon estetiğiyle modern çizgiler harmanlanarak üretilmiş.

Başkent Tokyo ile ülkenin en kuzey ucundaki Hokkaido adası arasında işleyen tren, sadece 34 yolcu taşıyor ve tüm yolculara aynı konfor ve manzara seyir olanakları sunuluyor. Üç geceye kadar yolculuk seçenekleri bulunan yolculuk için talep de patlamış durumda.

İlk sefer için başvuran her 76 yolcu adayından birini çekiliş yoluyla belirleyen şirket, 10 vagonlu trendeki yerlerin Mart 2018’e kadar dolu olduğunu açıkladı. Üstelik kişi başına 2 bin 860 ile 10 bin dolar arasında değişen fiyatlarına rağmen!

Trendeki restoranda yemekler Michelin yıldızlı şefler tarafından hazırlanıyor, özel tasarımlı üniformalar giyen servis elemanlarınca sunuluyor. Yemek sonrası şömine başında yıllanmış viski veya şarapları udumlamak da ayrı keyif olmalı.

Ultra-lüks tren Shiki-shima’nın ilk seferine ait video aşağıda.

Fotoğraflar: JR East

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz