Jesolo, İtalya’nın kuzeydoğusunda bir sahil kasabası. Daha fazla turist çekmeyi amaçlayan şehrin diğer rakiplerinden farkı, güneşli hava garantisi vermesi. Belediyeye ait plajlarda başlatılan “Yanmazsan para yok” uygulaması ile birlikte 11:00 ila 17:00 saatleri arasında yağmurun saatte 3 milimetreyi aşması halinde ödenen şemsiye ve şezlong paralarının tamamı iade ediliyor.

BBC’nin haberine göre, “Yanmazsan para yok” uygulaması ile ayrıca, plajda plajın internet sitesi üzerinden yer ayırtılabiliyor. İsteyenler bir euro fazla ödeyerek “yağmur sigortası” yapılabiliyor. Uygulama, Jesolo Turizm Kurulu’nun turist sayısını arttırmak için başlattığı kampanyanın bir parçası. Bu haziranda havaların rüzgarlı ve yağmurlu olması nedeniyle sahil kasabasına gelen turistlerin sayısında yüzde 18’lik bir düşüş meydana geldiği için uygulamanın plajları hareketlendirmesi umuluyor.

İtalya’daki birçok plaj ücretli, ücret ödemek istemeyenler içinse seçenekler oldukça sınırlı. Aracı olanlarsa kasaba ve köylerden uzak, ulaşımı görece zor noktaları tercih ediyor. Nuova Venezia adlı yerel internet sitesinin haberine göre bölgede son 20 yılın en kötü havalı haziran ayı yaşanıyor.

(fotoğraf: jesolospiagge.it)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz