Geçtiğimiz ay havacılık tarihinde bir ilk yaşandı. Royal Brunei Airlines‘ın ilk kadın pilot ekibi ilk seferlerini kadınların araba kullanmasına izin verilmediği Suudi Arabistan’a gerçekleştirdi. Brunei’nin bağımsızlık günü kutlamalarıyla aynı gün gerçekleşen uçuşta kaptan pilot Sharifah Czarena’ya kıdemli pilotlar Sariana Nordin ve Nadiah Pg Khashiem eşlik etti. Tamamı kadın pilot ekibi Boeing 787 Dreamliner ile Brunei’den kalkıp Cidde’ye iniş yaptı.

BBC’nin haberine göre, İngiltere’de aldığı eğitimin ardından ülkesinin ilk kadın pilotu olan kaptan Sharifah Czarena, 2012’de Brunei Times’a, “Uçak pilotluğu genelde erkeklerin yaptığı bir iş olarak algılanıyor. Bu büyük bir başarı. Genç kadınlara hayallerini başarabileceklerini göstermiş olduk” demişti.

Suudi Arabistan için de kadın uçuş ekibi bir ilk

Suudi Arabistan’da kadınlar hâlâ otomobil kullanamıyor. Bu konuda bir yasak olmamasına rağmen ehliyet sadece erkeklere verildiği için araba süren bir kadın tespit edilirse hakkında yasal işlem yapılıyor.

Ülkede kadınlar ilk kez geçtiğimiz seçimlerde oy kullanma ve aday olma hakkına sahip olmuştu. Kadınlara seçme ve seçilme özgürlüğü Kral Abdullah’ın kararıyla verilmişti.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz