Rekabetin, sorumlulukların ve iş yükünün acımasızca arttığı günümüzde beyni dinlendirmek için, kısa bir süre de olsa, yalnız seyahat etmeyi tercih edenlerin oranı artıyor. Tatilde yalnız seyahate çıkanların büyük bir bölümü, tercihlerini neden bu yönde kullandıkları sorulduğunda “her şeyden uzaklaşıp kafayı dinlendirmek” cevabını verdi.

Online seyahat acentesi agoda‘nın YouGov’a yaptırdığı Solo Travel Trends 2018 araştırmasına göre, yalnız seyahat etmeyi tercih edenlerin yüzde 61’i bunun nedenini “modern yaşamın stres ve şamatasından kaçmak” olarak açıkladı. Bu oran arkadaşlarıyla birlikte seyahat edenlerde yüzde 48 oldu. Tek başına seyahat edenlerin yüzde 52’si rutinden uzaklaşmayı, yüzde 45’i yeni kültürleri tanımayı temel motivasyonlar arasında saydı.
Araştırmada yalnız seyahat edenler Asyalı ve Batılı olarak iki grupta incelendiğinde ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Asyalı yalnız gezginlerin yaş ortalaması Batılı muadillerinden çok daha aşağıda kaldı. Yalnız gezen Asyalıların yüzde 41’ini milenyum (Y) kuşağı, yüzde 38’ini Z kuşağı oluştururken, Batılı yalnız gezginler içinde baby boomers denilen (1946-1964 arası doğumlu) grubun oranı yüzde 39, X kuşağınınsa yüzde 24 oldu. Batılı yalnız gezginlerin ortalama seyahat süreleri de Asyalı gezginleri bir hayli geride bıraktı.

Tek başınayken akıllı telefon kullanımı artıyor

Yalnız seyahat edenlerin laptop ve mobil cihazlarla etkileşimi de grup olarak gezenlerden elbette farklı çıktı. Yalnız gezenler günde ortalama 119 dakikalarını elektronik cihazlarıyla geçirirken, arkadaş grubuyla seyahat edenlerde bu rakam 100 dakika, aileyle gezenlerdeyse 86 dakika. Asyalı gezginlerin ekrana bakarak geçirdiği süre (günde 4-5 saat) Batılı muadillerini neredeyse ikiye katlıyor.
Asyalı ve Batılı yalnız gezginlerin en çok tercih ettiği destinasyonlara bakıldığında da birbirinden tamamen farklı listeler ortaya çıkıyor. Tatil, iş veya karma amaçlı tek başına seyahatlerin büyük bölümünde kozmopolit şehirler tercih ediliyor. Asyalı yalnız gezginlerin ilk tercihi Bangkok (Tayland) iken, Batılı muadilleri en çok Londra’yı tercih etmiş. Kent tercih listelerini aşağıda bulabilirsiniz.

yalnız seyahat

Ana görsel: picjumbo.com/pexels

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz