1960’lı ve 70’li yıllarda çekilen Jacques Cousteau’nun Denizaltı Dünyası belgesel serisinde kullanılan Fransız deniz ve sualtı bilimi uzmanı Kaptan Cousteau‘nun gemisi Calypso‘ya, yeni bir hayat şansını sahiplerinin kurduğu vakıf, Cousteau Topluluğu, verdi. Deniz kâşifleri tarafından 1973 yılında kurulan Cousteau Topluluğu, geminin baştan aşağı yenileneceğini ve Bretagne‘daki Concarneau tersanesinden 2016 yılının ilk üç ayında demir almaya hazır hale geleceğini duyurdu.

BBC’nin haberine göre, topluluğun başkanı Francine Cousteau, “Kaptan Cousteau’nun da dilediği gibi, iki motoruyla güçlendirilip deniz seferine dayanıklı hale getirilecek” dedi.

Calypso’nun tarihçesi

İngiltere‘ye ait mayın tarama gemisi olan Calypso 1950 yılında “mobil okyanus bilimi laboratuvarına” dönüştürüldü. Eski bir deniz subayı olan Cousteau, ilk deniz ve sualtı yaşamına dair araştırmaları bu gemiyle yaptı.

Calypso, 1996 yılında Singapur limanında bir mavnayla çarpışıp büyük hasar gördü. Geminin 2007 yılında onarılması planlanıyordu ancak sahiplerinin, bağışlardan toplanan paradan 300 bin euronun tersaneye ödenmesiyle ilgili çıkan bir tartışma nedeniyle Bretagne rıhtımında bırakıldı.

Cousteau Topluluğu, 2010 yılı Haziran ayında, Cousteau’nun doğumunun 100’üncü yılı vesilesiyle geminin onarılacağını açıkladı.

(fotoğraf: “Calypso” – Montreal, 1980, René Beauchamp, CC BY-SA 4.0, Commons)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz