Bu kasabada yol yok, su kanalları var!

Kendini bir masalın içine bırakmak isteyenler için uzak egzotik ülkelere gitmek şart değil; Avrupa’da, Hollanda’da bir kasaba masallara layık atmosferiyle aynı duyguyu turist ve seyyahlara tattırmaya aday. Benzersiz su kanalları yüzünden Hollanda’nın Venedik’i lakabıyla tanınan Giethoorn’un tarihi bundan 800 yıl öncesine dayanıyor.

1230’da kurulan Giethoorn’u birbirinin neredeyse kopyası sakin Avrupa kasabalarından ayıran özelliği hiçbir modern ulaşım aracı ve yola sahip olmaması. Buraya ulaşım sadece kanallar yoluyla sağlanıyor ve 176 köprü ile… Turistler kasabanın girişinde araçtan iniyor ve tekne ile ya da yürüyerek keşfe başlıyor.

Fotoğraflarındaki sakinliği arayanların turistlerin yoğun olmadığı sezonları tercih etmesi gereken kasabada duyulan en yüksek sesin bir ördeğin, ya da başka bir kuşun sesinden ibaret olacağı Giethoorn’un tanıtım sitesinde bile yer alıyor.

Kasabanın en önemli turizm materyali sessizlik olduğu için tekneler de o şekilde tasarlanmış, kanallarda gezinti sadece “fısıldayan tekne” adı verilen sessiz araçlarla yapılıyor.

Giethoorn çukurlu bir arazinin suyla dolarak küçük göller oluşturmasıyla meydana gelmiş ve ortaya çıkan adacıklar köprülerle birbirine bağlanmış. Sonunda da bu masal kasabasına dönüşmüş.(ana fotoğraf: insureandgo.com, diğer fotoğraflar: Bright Side)