Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ErdoğanKatar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad Al Sani ile “Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti Arasında Yüksek Stratejik Komite Kurulmasına İlişkin Ortak Mutabakat” çerçevesinde oluşturulan Yüksek Stratejik Komitesi’nin birinci toplantısına başkanlık etti ve 15 anlaşmaya imza atıldı. Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleşen zirvenin ardından, Katar ile Türkiye arasındaki vizeler kaldırıldı.

Hürriyet’in haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, imzalanan anlaşmaların hepsinin çok önemli olduğuna vurgu yaparak, “Bunların içerisinde adeta 16’ncı diyebileceğimiz adım attık ki, o da vizelerin kaldırılması olayıydı. Bundan böyle Katar ve Türkiye arasında vizeler de kaldırılmış oldu. Rahatlıkla Türk vatandaşları, Katar vatandaşları ülkelerimiz arasında gidip gelebilecekler. Bu adeta son saniye adımı diyebiliriz. Bundan dolayı değerli kardeşim Şeyh Tamim’e çok çok teşekkür ediyorum. Bir anda, gayet pratik şekilde talimatları ilgili birimlerimize verdik, karşılıklı notaları göndermek suretiyle bu adımı atmış oldu” diye konuştu.

Rusya’yla yaşanan uçak düşürme gerginliğinin ardından Rusya, Türkiye’ye vize muafiyetini kaldırmış, Türkiye’den ithal ettiği birçok gıda maddesini de geri çevirmişti. Ülkemizde kullanılan doğal gazın neredeyse yarısı Rusya’dan geldiği ve doğal gazın kesilmesine dair endişeler taşındığı için Türkiye ile Katar arasındaki anlaşmalardan en önemlileri sıvı doğal gaz anlaşması ve karşılıklı vize muafiyeti olarak görülüyor.

Katar, Dışişleri Bakanlığı’nın sayfasında hâlâ umumi pasaport taşıyan yolculardan vize isteyen ülkeler arasında yer alıyor. Vize muafiyeti başladığındaysa yine aynı sayfadaki alkol uyarısına mutlaka dikkat edin. Katar’a alkollü içki götürmek ve ülkeye sokmaya çalışmak yasak.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz