Seyahat etmeyi çoğu insan sever. Plan yapmaktan bütçe hazırlamaya, uygun ulaşım seçeneklerini araştırmaktan bavula konacak giysileri seçmeye kadar tonla iş çıkarsa da seyahat etmek belki de eğlenceyle kişisel gelişimi bir arada yaşatan en özel faaliyet. Çevrenize bakın, sık seyahat eden , gecenin son saatlerine kadar gittikleri yeri, insanları, kültürü tanımak için sokaklarda sürten dostlarınızın yaratıcılık, hoşgörü, saygı ve üretkenlik konusunda diğerlerine fark attığını göreceksiniz. Aslında herkesin bilip de unuttuğu bu gerçeği biraz detaylandırıp, kişisel gelişim için sık seyahat etmenin önemini 10 maddede sıralayalım.

1. Seyahat etmek özgürleştirir

Seyahat sizi konfor alanınızdan çıkarır, gittiğiniz çevreyi özümseyip ona uyum sağlamayı öğrenmenizi sağlar. Uyum göstermek için çabalarken bir bakmışsınız huysuzluklarınız törpülenmiş, katı siyasi görüşleriniz yumuşamış, daha az arıza çıkarmaya, yanınızdakilere daha az çemkirmeye, nefret ettiğiniz kabak yemeğini afiyetle yemeğe başlamışsınız! Yola çıktığınız şehirdeki tüm problem ve kaygılarla birlikte gereksiz klişe arızalarınız ve takıntılarınız da bir süre uzakta kalır. Sonrasında size düşen, eve döndüğünüzde bu özgürleşmenin az birazını muhafaza etmeye çalışmaktır.

2. Yeni insanlarla tanışırsınız

Nereye giderseniz gidin illa yerel halktan insanlarla ve hatta sizin gibi gezginlerle tanışırsınız, bazılarıyla arkadaş olursunuz. Her seferinde bu insanlardan yeni bir şey öğrenirsiniz. Bir daha görüşmeyecek ve yazışmayacak bile olsanız, bu insanlarla güzel paylaşımlarınızı ilerde tebessümle hatırlayıp gevşersiniz. Bu sizin için her zaman yeni kültürlere açılmak için motivasyon oluşturur.

3. Zenofobiden kurtulursunuz

Kendi kültürüne olan saygı ve sevgiyi, başka kültürleri aşağılama ve yerme üzerinden kurmaya çalışan zenofobik hissiyatlar sizden uzaklaşır, farklı kültürlerin bir arada var olabildiğini görüp saygı göstermeyi ve hatta onları da sevmeyi öğrenirsiniz. Kısacası Türk’ün Türk’ten başka dostu da olabileceğini görürsünüz. Kişisel gelişim anlamında en büyük fayda esasen buradadır.

4. Gerçek bilgiyi yerinde öğrenirsiniz

Gittiğiniz yer hakkında arama motorlarında bulduğunuz bilgilerden çok daha fazlasını yerinde deneyimler ve öğrenirsiniz. Sanat, kültür, siyaset, din, eğlence, yeme içme, her şey bunun içinde. Özellikle kültürel anlamda evde öğrendiğiniz pek çok bilginin sağlaması veya yalanlaması seyahat sırasında yapılır.5. Profesyonel motivasyon sağlar

Kendi ülkenizde, şehrinizde, çalıştığınız yerde size yeter gibi görünen donanımınızın aslında gelişmeye ve zenginleşmeye muhtaç olduğu, dünyada sizden daha donanımlı milyonlarca insan olabileceği gerçeğiyle karşı karşıya kalırsınız. “En iyi” siz değilsinizdir, hatta vasatın üstünde kalabilmek için küresel bir bakışla kendinizi sürekli yenilemeniz gerekmektedir. Kişisel gelişim sona eren bir süreç değildir ve bunu en açık şekilde seyahat ederken öğrenirsiniz.

6. Rahatlatır

Özellikle İstanbul gibi yorucu metropollerde yaşayanlar için seyahat, gidilen yer bir başka metropol bile olsa, gevşemenize ve nefesinizi toparlamanıza yardım eder. Günlük programınızı gevşetebildiğiniz, gayet sorumsuz olabildiğiniz ve kimseye de hesap vermediğiniz her gün, ömrünüze eklenecek ekstra haftalar demektir.

7. Farklı mutfakları deneyimlersiniz

“Tatilde alınan kaloriler sayılmaz” bahanesine sığınanlar için kısmen iyi haber: Gittiği kentin sokaklarını arşınlayan meraklı gezginlerdenseniz istediğinizi yiyebilirsiniz, çünkü zaten yediklerinizi gün içinde yakacaksınız. Üstelik bu yedikleriniz de yerel mutfağın en güzel örnekleriyse daha ne istersiniz! Belki eve döndüğünüzde, her zaman yaptığınız makarna veya böreğe farklı bir dokunuş, enteresan bir bileşen ekleyip çeşitlendirirsiniz.

8. Farklı perspektifler kazandırır

Her ülke, her şehir, her insan farklıdır. Gittiğiniz her yerde hayata ve sorunlara farklı açılardan bakmayı öğrenirsiniz. Gidilen her farklı yer, ayrı bir bakış ve perspektif demektir. belki hayatın anlamını tek cümleyle özetleyebilecek duruma gelmezsiniz, ama en azından hayatınızdaki anlamsızlıkları kısmen de olsa fark eder, ayıklamaya çalışırsınız.9. İçe yolculuk fırsatı verir

Seyahat ederken az da olsa kendinizle baş başa kalmanız, içe yolculuk yapmanızı ve kendinizi daha iyi tanımanızı sağlar. Her zaman alışık olduğunuz çevre, kültür, dil ile çevrelenmiş olmayacağınızdan, öğrenilmiş çaresizlikliklerinizi de unutup kendinizi, hayatınızı ve tercihlerinizi gözden geçirmeniz kolaylaşır.

10. Daha yaratıcı olursunuz

Sık sık farklı kültürleri deneyimleyen birinin daha yaratıcı olacağı bariz. Her şeyden önce elinde ve belleğinde çok daha fazla sayıda farklı malzeme olacaktır. Özellikle sosyal alanlarda ve yönetici kademelerinde çalışanlar için sık seyahat etmek, sonsuz bir esin ve bilgi kaynağıdır. Evet, çok okuyan kadar çok gezen de bilir. 🙂

Ana görsel: Pixabay
Diğer görseller: Pexels

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz