Paris’i kopya etmek için 10 yıldır inşası süren Tianducheng manzaralara bakılırsa amacına oldukça yakın gözüküyor. Çinlilerin klon şehir merakı yeni değil ancak Tianducheng’e dair fotoğraf ve videolara bakınca şaşırmamak da mümkün değil. Çin’de Paris görmek ne kadar eğlencelidir bilinmez ama proje sahiplerinin büyük bir gelir beklentisinde olduğu düşünülebilir.

Fransa’nın başkenti Paris’ten 10 bin kilometre uzakta ‘başka bir’ Eiffel Kulesi, Parizyen fıskiyeler ve dizi dizi rustik apartmanlar… Yerleşim Jamie xx’in burada çekilen videosu sayesinde tekrar dünyanın gündeminde. Ancak ışıklar şehrinin Hangzhou eyaletindeki inanılmaz replikası Paris’in sahip olduğu birçok şeye sahip olsa da o ruha ve kalabalığa sahip değil. Nüfus planlandığı oranda artmadığı için yerleşim neredeyse hayalet bir şehri andırıyor.

 

tianducheng-parisİnşasına 2007’de başlanan ve 10 bin nüfusa hizmet etmesi planlanan projenin başarıya ulaşamamasının en büyük sebebi olarak konumu gösteriliyor. Etrafı tarlalar ve tuhaf çıkmaz yollarla çevrili olması ulaşımı zorlaştırdığı için bir cazibe alanı olamamış. Oysa replika mimari olarak gayet başarılı. 100 metrelik Eiffel Kulesi’ni orijinalinden ayırt etmek zor. Lüksemburg Bahçeleri fıskiyesi ve Champs Elysées meydanı da gerçeğine sadık şekilde yeniden yaratılmış.

Merak edenler için Jamie xx’in Tianducheng’de çekilen yeni videoklibi Gosh:

Başka kopya şehirler de var

Hungzhou eyaletinde yer alan Venedik’i andıran Wuzhen Water Town, başkent Pekin yakınlarındaki Jackson Hole (Wyoming) kopyası ve Suzhou’daki Londra’nın ünlü Tower Bridge Çin’in diğer ilginç replikaları arasında yer alıyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz