Köln cologne

Kolonya kelimesinin dilimize girmesinin sebebi mümessili Köln, 2000 yıllık tarihi, ortasından geçen Ren nehri ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki Köln Katedrali ile Almanya’nın dikkat çeken şehirlerinden. Yarıyıl tatilini fırsat bilmek isteyenler, bahara şimdiden ucuz biletler bulup plan yapma niyetindekiler için Köln’ün en dikkat çekici özelliklerini Deutsche Welle sıraladı. Kültürü, sanatı ve eğlenceyi bünyesinde yoğuran bu şehrin bilenin ötesinde de daha çok şey var. Geçmişi binlerce yıla uzanan eski binalar, ticaret fuarları, müzeler, hareketli gece hayatı ve Ren bölgesine mutfağı… İşte 9 maddede Köln’e gitmek için sebepler:

1- Açık görüşlülük ve tolerans

Ülkemizde son yıllarda tamamen yitirdiğimiz hoşgörü, bir arada yaşama kültürü ve başkalarının hayatına saygı duyabilmeyi biraz olsun hatırlamak için en doğru yerlerden biri Köln. Eşcinsellerin de burada yoğun olması sürpriz değil. LGBTİ bireylerin haklarını savunmak amacıyla şehirde her yıl iki haftalık Onur organizasyonu düzenleniyor.

2- Kölsch birası

Bu bira sadece Köln ve civarında üretiliyor, ince uzun 0,2 litrelik bardaklarda servis ediliyor. “Cennet ve dünya” anlamına gelen “Himmel und Äad” spesiyaliteleriyle (ezilmiş patates, elma püresi ve sosis) birlikte sunuluyor.

3- Müzeler müzeler

Kültür ve sanat sevenler için de eşsiz bir seçenek. Örneğin Ludwig Müzesi, hem modern sanat hem de ekspresyonist eserler sergiliyor. Roma döneminden teknoloji ve çikolataya kadar her ilgiye hitap edecek bir müze Köln’de var.

4- Köln Katedrali

Günlük 20 bin ziyaretçi sayısına ulaşan 700 yıllık katedral, 20 yıldır UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

5- Ren Parkı

40 hektarlık Ren Parkı Katedralin karşısında yer alıyor. Almanya’nın en büyük parkı ve neredeyse 100 yaşında. Geniş çayırları isteyenler için mangal alanı, isteyenler için spor alanı işlevi görüyor. Teleferikle Ren kıyısından Köln Hayvanat Bahçesi’ne geçme imkanı var.

6- Eski şehir

İkinci Dünya Savaşı sırasında neredeyse tamamen yıkılan Köln’ün eski kent merkezinde ön cepheler 1960’larda restore edildi. Burada birçok restoran, kafe ve birahane yer alıyor.

7- Ren nehri

Ren, Almanya’nın en uzun nehri. Romalılar 2025 yıl önce buraya şehir kurmalarının sebebi de buydu. Tekne turuna katılıp Ren kenarındaki manzarayı izleyebilir ya da kendinizi daha çok yormak isterseniz nehirde kürek çekebilirsiniz.

8- Köln Karnavalı

Dünyanın en büyük ve en çok tanınan karnavallarından biri. Karnaval selamı “Alaaf”ı ve karnaval geçidi sırasında atılan şekerlemeler “Kamelle”yi bilmenizde fayda var. “13160-cologne-bridge-over-the-rhine-low” ise bazen yabancılara da verilen küçük öpücük anlamına geliyor.

9- Ticaret fuarları

Köln bir fuar şehri. Bilgisayar ve video oyunlarının sergilendiği Gamescom, dünyanın en eski sanat fuarı Art Cologne ve dünyanın en önemli fotoğrafçılık fuarlarından Photokina burada gerçekleşiyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz