Kore Havayolları diz çöktürüp özür dilettiği kabin amirine tazminat ödeyecek

Kore Havayolları

Kore Havayolları,dört yıl önce şirketin o dönemki Başkan Yardımcısı’na fındığı kase yerine paketiyle servis etiği gerekçesiyle diz çökerek özür dilemeye zorlanan kabin amirine 18 bin dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Kabin amiri ayrıca olay sırasında son dakikada uçaktan indirilmişti.

BBC Türkçe’nin haberine göre olayın ardından amirlikten alınarak kabin görevlisi yapılan Park Chang-jin, “fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını söyleyerek” şirkete ve aynı zamanda Kore Havayolları’nın sahibinin kızı olan Heather Cho Hyun-ah’a dava açtı.

Bu olay üzerine Heather Cho Hyun-ah’a 2015’te uçuş güvenliğini tehlikeye atmak ve çalışma yasalarını ihlal etmek suçundan bir yıl hapis cezası verilmişti. Temyiz mahkemesi, beş ay sonra Cho’nun cezasını erteledi. Cho olayın ardından halkın huzurunda iki kez özür diledi ve şirketteki bütün görevlerinden istifa etti. Güney Kore‘nin ulusal havayolu şirketi Kore Havayolları’nın Yönetim Kurulu Başkanı Cho Yang-ho hakkında Ekim’de zimmetine 20 milyar won (yaklaşık 180 milyon dolar) geçirdiği suçlamasıyla dava açılmıştı.

Kore Havayolları (Korean Air) yönetimindeki aileye ait vukuatlar bu kadar değil. Haberin devamı ve detaylar için buraya tıklayın.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz