Amerika Birleşik Devletleri’nin Küba’yla ilişkilerinin iyiye gitmesi hem Amerikan hem de birçok Batılı turistin Küba seyahati planlarını artırmasını sağladı. Ancak on yıllardır dünyadan kopuk yaşayan bu ada ülkeye varmadan önce bazı bilgilere önceden sahip olmak orada işleri kolaylaştırabilir. AFAR Media’nın kurucularından Joe Diaz’ın Pop Sugar’da yayınlanan 10 maddelik listesi şu şekilde:

1- Küba halkı kısıtlamaların kalkmasından memnun. Daha önce de turistler gelse de özellikle Amerikalı turist sayısında ciddi artış olacak ve bu sayede iki halk da birbirlerini ve kültürlerini tanıma olanağı yakalayacak. Küba da bu artıştan ekonomik olarak kazançlı çıkacak.

2- Obama’nın Havana ziyaretiyle beraber ortam yumuşasa da kısıtlamalar tamamen kalkmadı. Küba’yı ziyaret için hukuk çerçevesindeki 12 “gerekçe“den biri için burada olmak gerekiyor.

3- İngilizce iş görebilir ancak biraz İspanyolca’ya ihtiyaç olacağı muhakkak. Gitmeden ülkenin adetlerini öğrenmekte ve Duolingo’yu akıllı telefonlara indirmekte fayda var.

4- Wi-Fi’ın olmadığı, kredi kartının işlemediği bir evren. Buraya gelenlerin nakit para taşıması şart.

Küba bildiğiniz gibi değil!

5- Farklı bir Karayip deneyimine hazır olmak gerekiyor. Küba’da kültür çeşitliliği, enerji, sıcaklık, müzik çok daha fazla. Adaya adım atıldığı anda bu farkı hissetmek mümkün.

cuba_mug_pexels6- Bir turist olarak her an pasaport göstermek gerekebilir, nakit parayla beraber taşınması gerekli diğer bir şey de kimlik belgesi. Pek sorulmasa da en azından pasaportun ön sayfalarının fotoğrafları cep telefonunda taşınmalı. Tabii ki Instagramcilerin ve fotoğrafçıların cennetinde iyi bir fotoğraf makinesi taşımak da lazım. Hava sıcak, valize yazlıkları almak yeterli.

7- Birçok ABD havayolu Küba’ya sefer yapmak için izin almaya çalışsa da hava amborgosu halen sürüyor. Küba’ya ABD’den geçmek isteyenler Kanada, Meksika veya Panama gibi üçüncü bir ülkeye uğrayarak 700 dolara Küba’ya uçuş bulabilir.

8- Havana’ya mutlaka zaman ayrılmalı. Hem tarihiyle hem kültürüyle bunu hak ediyor. Puroların yapıldığı Pinar del Rio ve UNESCO Dünya Mirası listesindeki Trinidad da görülmesi gereken diğer noktalar.

9- Güvenli bir ülke kaçınılması gereken bir yer yok. Polis memurları bile gece eve gitmeden silahlarını teslim ediyor.

10- Küba’da gezecek çok yer, yapacak çok şey, yiyecek çok yemek var. Bunları öğrenmek için AFAR.com’a da bir göz atmak yeterli.

(ana fotoğraf: Flickr, Nick Kenrick)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz