Küresel ısınma bize alışageldiğimizden daha soğuk bir kış armağan ederken, turizmini kardan sağlayan Alpler’e hiç cömert davranmıyor. İsviçre, Avusturya ve Fransız Alpleri‘nde yeterli kar kalınlığı oluşmadığı için kayakçılar rezervasyonlarını hava durumuna göre belirleyip tatil paketlerini son dakikada satın alıyorlar.

Telegraph’ın haberine göre, online uçak bilet satış sitesi cheapflights.co.uk‘de Cenevre, Lyon ve Innsbruck gibi popüler kayak merkezlerinin yakınındaki şehirlerin havaalanlarına dair yapılan online aramalar geçen yılın 5’te 1’ine kadar düştü. Bununla beraber bu havaalanlarına dair aramaların en çok yapıldığı dönemin tatile çıkmadan bir veya iki hafta öncesi olduğu görülüyor.

Alpler son iki yılda ikinci kez tarihinin en kötü sezon başlangıcını yaptı. Bir zamanlar orada kar olup olmadığını bile düşünmeden gelen misafirleri ağırlayan tesisler artık kardan çok doğa turizmine yönelmek zorunda kaldı. Soğuyla ünlü İsviçre son 150 yılın en sıcak aralık ayını geçirdi.

Avrupa‘nın en büyük ve popüler kayak tesisleri arasında teleferiği açabilenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Fransa Alpleri’nde turistlerin favorilerinden olan Saint-Martin-de-Belleville‘in belediye başkanı André Plaisance, şehrin yerlilerine var olan karı gelen yabancı turistlere bırakmaları için kayak yapmamaları çağrısında bile bulundu. Yine Fransız Alpler’indeki 128 pistinin yarısından çoğunu açamayan La Plagne‘nın, bu ay ortasındaki Kayak Kros Dünya Şampiyonası’na ev sahipliği yapıp yapamayacağı tartışılıyor.

cheapflights.co.uk‘in verileri kayakta yeni trendin Kuzey Amerika olduğunu gösteriyor. Kar olup olmayacağı kaygısı taşımadan planını önceden yapmak isteyen kayak turistlerinin ABD‘nin kuzeyinde ve Kanada‘daki kayak merkezlerine yakın havaalanlarına dair yaptıkları aramaların arttığı görülüyor.

(fotoğraf: GissaGerman Wikipedia)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz