Tayland‘daki en popüler plajlardan Maya Bay turistlere kapatıldı. Koh Phi Phi Leh adasındaki plaj, ünlü aktör Leonardo DiCaprio‘nun başrolünü oynadığı 2000 tarihli The Beach adlı film sayesinde dünyaca ün kazanmıştı.

Tay yetkililer, turistlerin yarattığı çevresel zararı en aza indirmek amacıyla Maya Bay’in haziran ayından itibaren en az 4 ay süreyle turizme kapatılacağını açıkladı. Bu süre zarfında ada sahillerindeki mercan resifleri ve deniz yaşamının kendini yenileyebilmesini uman yetkililer, zararın boyutunun çok yüksek olduğunun tespiti halinde kumsalın süresiz kapatılabileceğini söylüyor.

Yasaktan önce günde ortalama 4 bin turist ve 200 tekne ağırlayan kumsala, Ekim’de yeniden açıldıktan sonra en fazla 2 bin turist alınacak, kıyılara teknelerin demirlemesineyse izin verilmeyecek.

Koruma alanları artırılacak

Bangkok Post gazetesinin haberine göre, normalde ülkede doğal koruma alanı olan bölgeler her yıl Mayıs ve Ekim ayları arasında kitlesel turizme kapatılıyor. Ancak son yıllarda aşırı turizmin etkisinin iyice yıkıcı olmaya başlaması üzerine Tay hükümet ve sektör yetkilileri koruma alanlarının sayısını artırma ve hatta bazılarının tüm yıl boyunca turizme kapama olasılıklarını tartışıyor.

Tayland’daki en ünlü plajlardan olan Maya Bay, son karardan önce tüm yıl boyunca turistelere açıktı. Son yıllardaysa sahile yakın dev turistik tesislerin ve gezi teknelerinin yarattığı kirlilik adadaki doğal ekosistemi yok etmeye başladı. Bilim insanlarına göre ülkedeki mercan resiflerinin üçte ikisi aşırı turizmden zarar görmüş durumda.

Tayland’a her yıl 35 milyon turist gidiyor ve bunların önemli bir bölümü deniz ve plaj tatili yapıyor.

DiCaprio’nun The Beach filmindeki Maya Bay sahneleriyle plajın bugünkü halini aşağıdaki videolarda kıyaslayabilirsiniz:

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Tayland plajlarında sigara içenlere çok ağır cezalar geliyor

https://gezzio.com/asyadaki-en-guzel-plajlar/

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz