Mart ayında Singapur’da gerçekleştirdiği ilk testten başarıyla çıkan NuTonomy 2018 yılında ilk sürücüsüz taksi modellerini yollara çıkarmayı planlıyor.

Bindiğiniz taksilerde istemediğiniz siyasi diyaloglara ya da nefret ettiğiniz müziklere maruz kalmaktan yorulduysanız geri sayıma başlayabilirsiniz. Sürücüsüz otomobil ve sürücüsüz otobüs gibi girişimler deneme halinde olsa da yavaş yavaş günlük hayata dahil olmaya başladı. Bu girişimlerden NuTonomy’nin amacıysa taksileri sürücüsüz hale getirmek. Yıl başında 3.6 milyon dolar yatırım alan girişim bugüne dek 20 milyon dolar para toplamayı başardı.

Cambridge merkezli NuTonomy MIT mezunları Karl Iagnemma (CEO) ve Emilio Frazzoli (CTO) tarafından 2013 yılında kurulmuş. Uber, Google, BMW, GM/Lyft ve Baidu gibi onlarda sürücüsüz araç deneyimi üzerine çalışıyor. Ancak NuTonomy’nin hali hazırdaki dev rakiplerinden farkı sürücüsüz araç üretmek değil, piyasadaki araçları sürücüsüz hale getirebilmek. Firmanın yatırımcıları arasında Ford, Signal Ventures ve Samsung Ventures gibi firmalar ve Singapur Ekonomik Gelişme Kurulu var.

nutonomy

En önem verdiği yer Singapur

NuTonomy’nin Singapur’la ilişkisi aldığı yatırımdan ibaret değil, şehir-devlette hem ofisi var hem de burada deneme sürüşlerini gerçekleştiriyor. Girişim çalışmalarına ilk olarak 2014’te golf arabalarını çağırmaya yarayan bir uygulama ile yapmış. Yeni hedefi ise sürücüsüz taksi deneyimini 2 yıl içinde tüm Singapur’a oradan da dünyaya yaymak.

Girişimin sürücüsüz araçları partnerlerden biri olan Jaguar Land Rover’ın bulunduğu Michigan’da ve İngiltere’de de test ediliyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz