Kısa bir süre önce TripAdvisor Travelers’ Choice ödüllerinde dünyanın en popüler destinasyonu seçilen Londra’ya seyahat etmeyi istemez ki? İngiltere’nin hızlı ve canlı başkenti dünyanın her yerinden turisti çekiyorsa bunun bir sebebi olmalı.

Trendsetter’dan hipster’a, gurmeden macerapereste ve tarih meraklısına kadar her telden insanı ağırlayan Londra’da her ziyaretçiye göre bir şey mutlaka var. Yine de ziyaret öncesinde şehrin kültürüne ve geleneklerine dair biraz bilgi edinmekte fayda var. TripAdvisor ödül verdiği Londra’ya gitmek isteyen turistler için arşivinden şu yorumları paylaşıyor:

1- Yürüyebildiğiniz kadar yürüyün. Görmek istediğiniz yerlerin birbirinden tahmininizden daha yakın olduğunu fark edeceksiniz.

2- East End’i keşfedecekseniz mutlaka Londra’nın en uzun sokak çarşılarından biri olan Columbia Road Flower Market üzerinden gidin. Bu rengarenk alan hem yerlilerin hem turistlerin favorisi.

3- London Eye, Big Ben ve St Paul Cathedral’ini görmek için South Bank’e gidin. Burada hiçbir ücret ödemeden bu noktaları en güzel açıdan görebilirsiniz.

4- Hava güzelse kesinlikle bisiklet kiralamaktan çekinmeyin, sadece trafiğin soldan aktığını unutmayın ve iş saatlerinde trafikte olmamaya çalışın.

5- Londra büyük bir şehir, tavsiyelere ihtiyacınız olabilir. Gezi sitelerine bir kaç saatinizi ayırmaka fayda var. İngilizce biliyorsanız daha da güzel.

6- Yürüyüşünüzü kolaylaştıracak bir ayakkabı tercih edin. Katmanlar halinde giyinmek Londra’nın değişken iklimi için en mantıklı çare olacaktır.

7- Londra’ya seyahat öncesinde bir harita bularak (basılı ya da online) mutlaka uğrayacağınız noktaları ve oralara nasıl gidileceğini işaretleyin. Oraya vardıktan sonra da ilk işiniz basılı bir harita edinmek olsun. Turist gibi gözükmekten korkmayın, sokaklar sizin gibi turistlerle dolu.

8- Yaya da olsanız trafiğin soldan aktığını unutmayın, karşıdan karşıya geçerken mutlaka önce sağa, sonra sola, sonra yine sağa bakın.

9- Sakin yerlerde yardım almaktan ve danışmaktan kaçınmayın, ancak hayatın hızla aktığı noktaları da tıkamayın. Parklar ve birahanelerin tadını çıkarın.

10- Yürüyen merdivenlerde yürümeyecekseniz sağda bekleyin ki sol taraftan yürümek isteyenler geçebilsin.

londra01_London-England-heder-1_999x379

11- Londra toplu taşımasından yararlanabilmek için Oyster kart almanız ve ihtiyacınız oranında para yüklemeniz yeterli. Unutmayın otobüslerde para geçerli değil. 11 yaşın altındaki çocuklarsa yanlarında kart sahibi bir büyük varsa ücretsiz seyahat edebilir.

12- Birinci veya ikinci bölgede kalmaya çalışın, böylece turistik noktalara daha kolay ve hızlı ulaşabilirsiniz.

Londra’ya seyahat belinizi o kadar da bükmeyebilir

13- Ucuz konaklama için hostellerde kalmanız şart değil, öğrencilerin kaldığı yerler çok daha uygun fiyatlı olabilir. Airbnb de iyi bir seçenek olabilir.

14- Oyster seyahat kartınız varsa turistik noktalara bilet alırken 1 alana 1 bedava kampanyalarından yararlanabilirsiniz.

15- Neredeyse tüm müzelerin genel girişleri ücretsiz. Özel bir etkinlik varsa onlara önceden bilet almak gerekebilirç

16- Restoranlarda yemek pahalı olabilir, öğle yemeğini yanınızda taşıyarak Londra parklarında piknik yapar gibi onları tüketebilirsiniz.

17- Dışarıda yemek yedikten sonra hesabı mutlaka kontrol edin, eğer servis faturaya dahil değilse yüzde 10 ila 12 bahşiş bırakmak adettendir.

18- Etraftaki ücretsiz Wi-Fİ noktalarını avlayan uygulamalarla yerel bir hat ve mobil internet paketi almadan idare edebilirsiniz. Çok çaresiz kalırsanız Starbucks veya McDonalds gibi bir zincirin ücretsiz wifi hizmetini bir kaç sterlinlik bir alışverişle kullanabilirsiniz.

19- Eğer Wi-Fi bulamamaktan korkuyorsanız TripAdvisor başta olmak üzere kılavuz uygulamarının rehberlerini telefonunuza indirebilirsiniz.

20- Londralılar şehirleriyle gurur duyar, o yüzden kaybolursanız size yardım istemekten çekinmeyin. Mutlaka yardımcı olurlar.

(fotoğraflar: TripAdvisor)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz