Alman havayolu Lufthansa kabin personelinin emeklilik ücretlerinde iyileştirme talebiyle bugün ve yarın yapacakları grev iptal edildi.

Kasım başındaki grev nedeniyle yarım milyon yolcuyu etkileyen kabin personeli sendikası UFO, Lufthansa’nın yaşlılık ve geçiş dönemi için henüz iyi bir teklifte bulunmadığını gerekçe göstererek yeniden iş bırakacaklarını açıklamıştı. Bugün ve yarın Lufhansa ile uçacak yolcular rahat bir nefes alabilir. Skift‘in haberin göre; UFO, 2 Aralık’ta Ver.di ve Cockpit sendikalarının da katılımıyla Lufthansa yönetimi ile yeniden masaya oturacaklarını açıkladı ve tarafların tartışmalı noktalarda müzakerelere devam etme kararı aldığını ifade etti.

Havayolu şirketi, kabin görevlilerinin 13 Kasım’da başlattığı ve yedi gün süren grevi (Lufhansa tarihindeki en uzun grev) nedeniyle 4 bin 700 uçuşunu iptal etmiş, bundan yaklaşık 550 bin yolcu etkilenmişti.

UFO, yaklaşık uçaklardaki 19 bin çalışanın emeklilik statülerinde iyileştirme yapılmasını istiyordu. Tahminler Lufthansa’da grev kararının çok uzun sürmeyeceği yönündeydi.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz