Fransa‘nın ikinci büyük şehri Lyon, her yıl Aralık ayının başlarında rengarenk bir festivale ev sahipliği yapıyor. Dört gece devam eden La Fête des Lumières (Işık Festivali) boyunca kentin değişik yerlerinde sergilenen onlarca yaratıcı ve şaşırtıcı ışık gösterisi sadece kent sakinlerini değil ülkenin diğer şehirlerinden ve komşu ülkelerden on binlerce ziyaretçiyi de kentin meydanlarına ve tarihi mekanlarına çekiyor.

Öyküsü 1852 yılına kadar geriye giden festival, kent halkının 8 Aralık gecesi pencere pervazlarına ve eşiklere mum yakarak koyduğu bir geleneğe dayanıyor. Tarihsel kayıtlara göre eylemin o zamanki amacı, açılışı sürekli ertelenen Meryem Ana’ya spontane şekilde gelişen bir özür ve saygı gösterisinde bulunmak. Her yıl tekrarlanan bu gelenek zamanla çeşitli şekillere büründü ve günümüzdeki Işık Festivali’nin temelini oluşturdu.

Bu yılki Işık Festivali, 6-9 Aralık’ya gerçekleşti ve dört gece boyunca süren ışık gösterilerini toplam 1.8 milyon kişi izledi. Bunun 920 bine yakını Lyon’un merkez olduğu Rhône bölgesinden gelirken, 100 bin turist de yabancı ülkelerdendi.

Sözü fazla uzatmadan organizasyon ekibinin hazırlayıp yayınladığı, bu yılki festivale ait videoyu paylaşalım. Onun hemen altında da Mathieu Maxime’in, geçen yılki Işık Festivali görüntülerini de içeren, şahane Lyon tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.
Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz