İlk bakışta Maldivler’in egzotik güzelliğini andıran bu cennetten çıkma kasaba Hint Okyanusu’ndan çok uzakta, Avrupa’da, Macaristan’ın başkenti Budapeşte’nin kuzeybatısındaki Bokod ile Oroszlány kasabalarının arasında. Bodoki Gölü üzerinde inşa edilen upuzun verandalı bu eski ve renkli evler birbirlerine ve anakaraya ahşap yollarla bağlı.

Atlas Obscura’nın haberine göre, daha çok yerliler tarafından yaz aylarında kullanılan kulübelerin bazıları kışın bile balıkçılar tarafından tercih ediliyor. Kışın en soğuk döneminde bile ılık su pompalanarak gölün donmasına engel olunduğu için burası onlara cazip bir seçenek. Yörenin meşhur olmasının sebebi ise arama motoru Bing. Site 2014 yılında duvar kağıdı olarak buranın fotoğrafını kullanınca şöhret başlamış, 2014 Macaristan Eurovision Şarkı Yarışması adayı da klibini yüzen evlerde çekmiş.

bokod-yuzen-evler1

Yüzen evlerin mimari prensibi Papua Yeni Gine, kuzeydoğu Nikaragua, kuzey Brezilya, güney doğu Asya ve Afrika’nın batısındaki örnekleriyle aynı. Evler ahşap ayaklar üzerinde duruyor.

Göl ve evlerin huzur verici ve zamanı donduran manzarasını bozan tek şeyse, arkada çalışan santral ve bu eşsiz manzaraya tezat dumanı.

bokod-yuzen-evler5
Ahvenas

bokod-yuzen-evler3

bokod-yuzen-evler4

bokod-yuzen-evler2
www.orszagalbum.hu

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz