Yurt dışında ilk kez tatil yapmaya hazırlananların kısa listesinde sıkça rastlanan ülkelerden İtalya, esasında bilindik ve çoğu zaman da abartılmış turizm cazibe merkezlerinden çok daha fazlasına sahip. Tabi ilk seferinizde şaşkınlık verici Roma‘yı pas geçip kıyı kasabalarında takılın demiyoruz ama ülkenin gezginlere sunduğu sayısız alternatifin de farkında olun isteriz. Düşlerden çıkmış gibi görünen ve pek çok nedenden ötürü turist akınına uğramamış bu 8 fantastik İtalyan kasabası alternatif listenizde yer alabilir.

Ostuni

Yeşil ve mavinin hakim olduğu tuvalın ortasında beyaz bir mücevher gibi görünen Ostuni, Adriyatik kıyısındaki en şaşırtıcı kasabalardan biri. Güney İtalya turuna çıkarsanız mutlaka durak noktalarınızdan biri olmalı.

Portofino

İtalyan kasabası Portofino

Şarkılara konu olan balıkçı kasabası Portofino, resmen masal kitaplarından fırlamış gibi. İtalyan Riviera’sının inanılmaz iyi korunmuş bu mücevherinden ayrılmak zor gelebilir.
Erice

Deniz seviyesinden 760 metre yukarıdaki Eryx Dağı’nın tepesinde kurulmuş, duvarlarla çevrili Orta Çağ kasabası Erice, göz alabildiğince uzanan deniz ve tarla manzaralarına sahip.

Ragusa

UNESCO Dünya Mirası listesindeki tüyler ürpertici İtalyan kasabası Ragusa, Sicilya’daki (ve hatta bizce bütün dünyadaki) en pitoresk tepe köylerinden biri (ne demek istediğimiz fotoğraftan kısmen anlaşılıyor). Baroque sokakları, malikaneleri ve kamu binalarının tarihi 1693’e kadar geriye gidiyor.
Monterosso

İtalya’da Cinque Terre’ye dahil beş köyden biri olsa da henüz turizmin yıkımına uğramayan Monterosso, şahane plajı, limon ağaçları ve ançueziyle ünlü. Kilometrelerce devam eden muhteşem kara ve deniz manzaraları da cabası.

Volterra

Tepe üstünde kurulu ve gerçek olduğuna inanmanın çok zor olduğu bir başka masal diyarı.  Şarap diyarı Toskana’daki Volterra‘nın tarihi MÖ 7’inci yüzyıla kadar geriye gidiyor. Taş kaldırımlı sokaklarında dolaşırken kendinizi zaman makinesiyle geçmişe gitmiş gibi hissedeceğiniz kesin. Fantezi yapmıyoruz, ciddiyiz.
Spoleto

Bir başka tepe köyü olan Spoleto zeytin bahçeleri ve bağlarla çevrili. Köyün içinde ve dışındaki hemen her manzara nefesinizi kesecek.

Lecce

Dünyanın en güzel doğal havuzlarından birine sahip olan Lecce, aynı zamanda göz kamaştırıcı mimari zenginlikleriyle “Güneyin Roması” olarak nitelendiriliyor.

Kaynak: Globus
Görseller: WikimediaCommons

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz