Mastercard, 2011 yılından bu yana 132 kenti aldığı ziyaretçi sayısı ve bu ziyaretçilerin şehirde yaptığı harcamalara göre Hedef Şehirler Endeksi adı altında sıralıyor. 2016 endeksinde önceki yıl Avrupa’da 3’üncü sıraya yerleşen İstanbul, bu yıl da yerini korudu, dünya listesinde de 11’inci sırada yer aldı. 12 milyon ile İstanbul’u ziyaret edenlerin sayısı hemen hemen aynı kaldı ancak toplam harcamalar yüzde 10’dan fazla oranda geriledi.

Avrupa’da ise İstanbul’un önünde Londra ve Paris var. Endekste ön sıralarda yer alan şehirlerde en çok harcama yapılan seyahat kalemi alışveriş. Ancak ziyaretçiler İstanbul’da global trendin aksine en çok harcamayı yeme içme alanında yapıyor. Uluslararası ziyaretçi sayılarındaki değişimi ve turizm geliri potansiyellerini karşılaştırmalı olarak inceleyen araştırmaya göre listenin ilk sırasında Bangkok bulunuyor ve Tayland’ın başkentini bu yıl 21,5 milyon kişinin ziyaret edeceği ön görülüyor.

Raporda öne çıkan şehirlere dair en önemli öngörü, ekonominin lokomotifi olmaya devam edecekleri. Çünkü seyahat harcamaları dünya GSYİH’den daha hızlı büyüyor bu sebeple de listede başlara yarışan şehirlerin bu büyümeden öncelikli olarak pay alacakları aşikar.

İstanbul’a en çok turist Londra’dan geliyor

Hedef Şehirler Endeksi 2016’ya göre İstanbul’a en çok turist gönderecek şehir 423 bin ziyaretçi ile geçen seneki raporda olduğu gibi bu seneki raporda da Londra. Londra’dan gelen turistlerin İstanbul ekonomisine 306 milyon dolar turizm geliri bırakması bekleniyor.

Hedef şehirler listesindeki diğer Avrupa şehirlerinin aksine İstanbul’a gelen ziyaretçilerin yüzde 58’i Avrupa dışından. Avrupa’dan İstanbul’a ziyaretçi gönderen ülkelerde Almanya yüzde 11 ile en yüksek paya sahip, onu yüzde 5 ile İran, Rusya ve Amerika yüzde 4 payla İngiltere izliyor.

mastercard_hedef-sehirler_infographic

Ziyaretlerin yüzde 85’i turistik amaçlı

Endeks bu sene ilk kez, ziyaret amaçlarını da ortaya koydu. En çok ziyaret edilen 20 şehrin ziyaretçilerinin yüzde 85’i turistik amaçla seyahat ediyor. Sadece Şangay bu trendin dışında, şehre ziyaretlerin yarısından fazlası iş amaçlı.

Londra, Bangkok ve Dubai’ye yenildi

2016 raporunun ilk sırasındaki Bangkok’u, 20 milyon ziyaretçi ile geçen senenin liste başı Londra takip ediyor. Yani son yedi yılda beş kez liste başı olan Londra, tahtını Bangkok’a devretti, ancak Avrupa’daki birinciliğini korudu. Londra’yı 18 milyon ziyaretçiyle Paris, 15 milyon ziyaretçiyle Dubai takip ediyor. Beşinci sırada ise 12 milyondan fazla ziyaretçiyle New York geliyor. Bu seneki raporda harcamalar konusunda 31,2 milyon dolarlık harcama ile sürpriz bir yükseliş yapan Dubai, ikinci sıradaki Londra’nın 11,4 milyon dolar üzerinde.

Hedef şehirler listesinin ilk onu ile en hızlı büyüyen ilk on şehri incelediğindeyse Orta Doğu ve Afrika’nın önem kazandığı dikkat çekiyor. Endekste ölçüm yapılan birçok şehirde, insanların seyahat etmenin yanı sıra bu şehirde yaşamaya da ilgi duydukları görülüyor. Osaka son yedi yılda uluslararası ziyaretçi alımında yüzde 24 ile en güçlü büyümeyi göstermiş. Onu yüzde 20 ile Chengdu, yüzde 19 ile Abu Dabi ve Kolombo takip ediyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz