Milano’da selfie çubuğu taşımak ve kullanmak yasaklandı!

selfie çubuğu milano

Milano kenti belediyesi, dün yürürlüğe koyduğu bir düzenlemeyle şehrin belirli bölgelerinde şişe ve kutu içecek, akışkan yiyecek, maytap/havai fişeklerle birlikte selfie çubuğu taşınması ve kullanılmasını yasakladı. Kentin en çok turist alan XXIV Maggio Meydanı, Gorizia Bulvarı, Codara Sokağı, Cantore Meydanı ve Gabriele D’Annunzio Bulvarı’nda geçerli olan yasağın, kirliliği, düzensizliği ve ‘asosyal davranışı’ önleme amacıyla alındığı belirtildi.

13 Ağustos’a kadar geçerli olacağı açıklanan yasaklar listesine yiyecek ve içecek satan kamyonet, minibüs ve mobil büfeler de dahil edildi. Gerekli görülmesi halinde yasakların süresi uzatılacak.

İtalya’da Milano’dan önce Roma ve Floransa belediyeleri de yoğun turistik hareketliliğin yarattığı kargaşa ve kirliliği azaltmaya yönelik önlemler almıştı. Floransa’da tarihi kiliselerin merdivenlerine oturup yemek yiyen turistleri engellemek için öğle saatlerinde merdivenlerin ıslatılması uygulaması başlatıldı. Geçenlerde Roma belediyesi de tarihi çeşmelere girmeyi ve heykellere dokunmayı yasaklamıştı.

Roma’da 31 Ekim’e kadar geçerli olacak yasakla sayısı 40’ı geçen tarihi çeşmenin kıyısında yiyip içmek, suya girmek veya el sokmak, içine madeni dilek parası hariç bir şey atmak yasak ev cezası 240 eurodan başlıyor.

İlginizi çekebilir:

Avrupa’da en çok Instagramlanan 10 yer

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirleri 2016 sıralaması açıklandı

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz