Milenyum (ya da Y) kuşağı denilen kesimin seyahat alışkanlıklarını mercek altına alan bir araştırmaya göre yaşları 33’ün altında olan gençlerin önemli bir bölümü tatilde gidecekleri yeri belirlerken ‘Instagramlık‘ olmasına dikkat sarfediyor.

Araştırmaya katılan 1000 milenyum kuşağı mensubunun yüzde 40‘tan fazlası, gittikleri tatil beldesinin ‘Instagramlanabilir‘ olmasını en önemli kriter olarak söyledi. Başka deyişle, yaşları 18 ile 33 arasında değişen katılımcıların önemli bir kısmı, Instagram’da yeteri kadar ilgi göremeyeceğini düşündüğü destinasyonları pas geçme eğiliminde. Britanyalı seyahat sigortası şirketi Schofields’ın araştırmasına göre milenyum kuşağının tatil planı yaparken göz önünde bulundurduğu kriterler önem sırasına göre şöyle:

  • Tatilin ne denli ‘Instagramlanabilir’ olduğu – %40.1
  • Maliyet/Alkollü içki serbestisi – %24
  • Kişisel gelişim/deneyim – %22.6
  • Yerel mutfakları tanımak – %9.4
  • Turistik yerleri gezip görme – %3.9

Şirketten yapılan yorumda, seyahat planlama sürecinde destinasyonların soysal medyada paylaşılabilir/sergilenebilir olma derecesinin Y kuşağı için tahmin edilenden çok daha önemli olduğunun görüldüğü ifade edildi.

Ancak bizce sonuçlar ‘fotoğraf paylaşıp böbürlenmek’ten farklı bir durumu da gösteriyor olabilir. Bugün Instagram platformunda paylaşılan içeriğin yüzde 70‘e yakını seyahat/tatil temalı. Kullanıcıların önemli bir kısmı da tatil yeri seçerken en çok ve en çarpıcı görsellerle paylaşılan yerleri tercih etme eğiliminde. Dolayısıyla yukarıda paylaştığımız araştırma sonuçlarını “gittiğim yeri sosyal medyada paylaşabilmeliyim” şeklinde okuyabileceğimiz gibi, “sosyal medyada en şahane paylaşımları olan yerleri tercih ediyoruz” şeklinde anlamak da mümkün.

Görsel: Chris Burkard (instagram)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz