Kamusal alan mimarisinde biçim ve fonksiyonun mükemmel uyumunun en çarpıcı örneklerine müzeler ve parklarla beraber tren istasyonlarında da rastlanıyor sıkça. İhtişam, güzellik ve yoğun yolcu trafiğiyle seyahat tutkusunu körükleyen pek çok ünlü tren istasyonu zamanla anıtsal statüye yükseliyor, kentin simgesi haline gelebiliyor. 16 tanesini seçtik, paylaşıyoruz:

Solna Centrum Station, Stockholm, İsveç

İsveç’teki metro istasyonları, kamusal sanat çalışmalarını barındırmalarıyla ünlüdür. Stockholm‘daki Solna Centrum istasyonuna bunların en ünlülerinden; istasyona inenleri kıpkırmızı tavan ve duvarlarıyla yer altı mağaralarına benzer bir ortam karşılıyor. Kan kırmızısı ‘gökyüzü’ 1975’te Anders Åberg ile Karl-Olav Bjork tarafından yapıldı.

Formosa Bulvarı İstasyonu, Kaohsiung, Tayvan

Formosa istasyonundaki ‘Işık Kubbesi‘, dünyanın en büyük vitray enstalasyonlarından biri. 30 metre çapındaki cam kubbe tam 4 bin 500 parça renkli cam parçasından oluşuyor. Tayvan‘ın gözbebeği olan istasyon, bölgedeki turuncu ve kırmızı tren hatlarının aktarma noktası.
Union Station, Los Angeles, ABD

İspanyol kolonyal ve Art Deco tarzlarının karışımı bir mimariye sahip olan Union Station, ABD’nin batı yakasındaki en büyük tren istasyonu. Ana salondaki pirinç avizeler, toprak el yapımı seramikler ve yine elle oyularak biçimlendirilen maun koltuklar göze çarpıyor.

Komsomolskaya İstasyonu, Moskova, Rusya


Metro istasyonundan çok opera binalarını andıran Komsomolskaya istasyonu, ilk kez adım atanın bir kaç treni kaçırmasına neden olacak denli şaşırtıcı. Altın sarısı bas-rölyef (yarım kabartma) panolarda Sovyet devriminde rolü olan generallerin öyküleri anlatılıyor.
Baykonur Metro İstasyonu, Kazakistan

Baykonur Uzay Üssü‘nden 1957’de fırlatılan Sputnik 1 uydusunun adını taşıyan metro istasyonu, beyaz ve mavi ağırlıklı fütüristik tasarımıyla büyülüyor. Aralardaki büyük ekranlarda Sovyet-Rus uzay tarihinden roket fırlatma videoları gösteriliyor.

Gard du Nord, Paris, Fransa

Neoklasik mimariye sahip Gard du Nord, Paris‘teki en büyük tren garı. 1846’da hizmete açılan gar, yukarıdan yolcuları izleyen 23 muhteşem ve paha biçilmez heykele de ev sahipliği yapıyor.
King’s Cross Station, Londra, Birleşik Krallık

Harry Potter filmlerinde kullanılan, ‘Hogwarts’a giden trenin’ hareket ettiği platformu da barındıran tarihi King’s Cross tren garı, Great Northern Railway ağının merkez noktası olarak inşa edilmişti. 2013’te orijinal Viktoryen girişi restore edildi.

Central Railway Station, Helsinki, Finlandiya

Finlandiya‘nın en çok ziyaret edilen binası, 1919’da mimar Eliel Saarinen tarafından tasarlandı. Fin granitleriyle kaplı Merkez Tren İstasyonu’nun girişinde küre lamba taşıyan iki dev ‘fener taşıyıcısı’ heykeli bulunuyor.
Batı Tren İstasyonu, Tianjin, Çin

Çin’in üçüncü büyük kenti olan Tianjin‘i Pekin‘e bağlayan trenlerin hareket ettiği yeni gar binası, elmas kesimin andıran kiriş sistemi ve yüksekliği 400 metreyi bulan ana salon tavanıyla dikkat çekiyor.

Centrale Milano, İtalya

Milano‘nun merkez tren garından her gün 400 bin kişi geçiyor (İtalya’da kinci en yoğun istasyon). Yer ve tavanlarda 3 bin 400 metrekareye yakın mermer kullanılmış.
Kanazawa İstasyonu, Japonya

Kanazawa istasyonunun Tsuzumi Kapısı, geleneksel Japon davullarından esinlenerek tasarlanmış ve camdan bir karşılama kubbesi taşıyor. Kentin tren garı olmasının yanında, yerel ve bölgesel otobüs terminali olarak da hizmet veriyor.

Zoo/Flora İstasyonu, Köln, Almanya

Yakındaki hayvanat bahçesi ve botanik bahçelerine doğrudan çıkışları bulunan istasyon, aynı zamanda platformlar arasında geçişte asansör veya yürüyen merdiven yerine eğimli yürüyüş yolu kullanılmasıyla da dikkat çekiyor.
Jungfraujoch, İsviçre Alpleri

Deniz seviyesinden 3,350 metre yukarıda olan Jungfraujoch, Avrupa’da rakımı en yüksek tren istasyonu. İsviçre Alpleri’ndeki istasyona uğrama şansını bulan yolcular, cam saray ve izleme platformunda keyif yapma şansına sahip.

Oriente Station, Lizbon, Portekiz

Otobüs ve tren istasyonlarının bir arada bulunduran Doğu istasyonu, Lizbon‘un en yeni çarpıcı mimari yapılarından biri.
Antwerp-Centraale, Belçika

Tren istasyonu mimarisinin Belçika‘daki en iyi örneği olarak gösterilen Centraale (Merkez) istasyonu, cam ve çelikten yapılmış çok geniş bir kubbeyle örtülü. Yerden 75 metre yükseklikte olan ana saat, binanın ilk yapıldığı zamandan beri işliyor.

Old Station, Kuala Lumpur, Malezya

Binlerce kilometre uzakta da olsa büyüleyici Mağribi mimarisinden esinlenerek yapılan Old Railways Station, tam 90 yıl boyunca Kuala Lumpur‘un ana tren garı olarak hizmet verdi. Son 20 yıldır da toplu taşıma yönetim merkezi olarak kullanılıyor.

Görseller: Wikimedia Commons

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz