Memleketini geride bırakıp yollara düşmek ve aylarca süren seyahat boyunca 100 sayfalık bir not defterini sadece resimlerle doldurmak hiç kolay olmasa gerek. Maryland’li (ABD) Melissa Dunaway 28 yaşında ve 2 yıldır seyahat ediyor. Şimdiye karar İstanbul, Paris, Sahra Çölü ve New York ziyaretlerinde gördüğü renkli manzaraları, kültürel keşifleri elle çizilmiş fotoğraflar gibi Moleskine minyatür resim defterlerine aktarıyor.

Dunaway’in defterinin her sayfası resimli bir seyahat günlüğü. Resminin üzerine mutlaka kısa bir de not düşüyor. Bazısı eğlenceli, bazısı şiirsel, bazısı samimi… “Benim resimlerim renklere odaklanıyor çünkü oranın verdiği hissi yansıtıyorlar. Sadece ruh halini değil, hava sıcaklığını, günün hangi zamanı olduğunu, mevsimi hatta nemi” diyor.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde resim öğrencisiyken bir çizim defteri taşıması gereken Dunaway mezuniyet sonrası Brooklyn’e taşınınca, daracık yeni evinde stüdyo kuracak yeri olmadığı için defteri onun kurtarıcısı olmuş. Daha çok seyahat etmeye başladığında ve eğitim için bu kez Barselona’ya taşındığında da bu küçük defterler onun için sadece uygun bir medya olmanın dışında bir tercihe dönüşmüş.

Fulbright bursuyla Türkiye macerası

Yanında minyatür resim stüdyosu taşıması fazla pratik olmasa da duruma alışmış. Yemek saklama kapları, küçük kavanozlar ve koli bandı ile düzenini kurmuş. Ancak bu alışkanlık o kadar baskın hale gelmiş ki not defterlerini bırakıp daha büyük çizimlere geçmeye çalıştığında işinin zorlaştığını söylüyor.

Ailesi ABD donanmasında çalıştığı için çocukluğu sıkça taşınarak geçmiş. Hatta seyahat dergilerini karıştırırken, orada gördüğü yalnız gezen kadınlara bakıp bir gün kendisinin de benzeri maceralara atılacağı günlerin hayalini kurmuş.

Türkiye’ye gelişi ise 2013 yılında Fulbright programı sayesinde gerçekleşmiş. Yeni bir dil öğrenmek, kendi başına kiralık ev bulmak, işe dair planlar ve araştırmalar yapmak ve tabii ki arkadaş edinmek. Tüm bu çaba onu büyütmüş ve İstanbul’da Barselona’dan çok daha fazla şey öğrenmiş.

Sanatçının yeni hedefi ise İskandinavya, bu yaz ihtisas için Fin yarımadasında yaşamaya başlayacak. Diğer çizimlerini Instagram sayfasında ve bloğunda görebilirsiniz.

melissa-Dunaway-2 melissa-Dunaway-istanbul melissa-Dunaway-istanbul2 melissa-Dunaway-kapadokya melissa-Dunaway-sahra melissa-Dunaway

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz