Almanya’daki bir havalimanında ilk kez insansı (humanoid) robot asistan testine başlandı. Münih Havalimanı ile Almanya’nın ulusal havayolu şirketi Lufthansa işbirliğiyle geliştirilen yapay zekayla donatılmış “Josie Pepper” adlı insansı robot, hafta başından bu yana Terminal 2’deki yolculara yol gösteriyor, onların sorularını yanıtlıyor.

İngilizce ‘konuşabilen’, 120 santimetre boyundaki Josie Pepper’ın ‘beyni’, havalimanının ve Lufthansa’nın veri tabanından wi-fi bağlantıyla yararlanabilen yüksek performanslı işlemci, donanım ve yazılımlardan oluşuyor. İnsansı robot “yapay zeka”sını IBM Watson programı çerçevesinde geliştirilen bulut tabanlı yapay zeka teknolojilerine borçlu. Robotu üretense Fransız SoftBank şirketi.

“Düşünen” ilk havalimanı robotu

Josie Pepper’ı önceki asistan robotlardan ayıran özelliklerin başında, önceden yüklenmiş soru ve bilgi tümcelerinden yararlanmasının yanında yeni soru ve talepleri öğrenip işleyerek yeni yanıtlar geliştirmeye çalışması geliyor.

Robot Josie’nin test görevi yaklaşık iki hafta sürecek ve bu süreçte robotun insanlarla etkileşim performansıyla birlikte yolcuların insansı robotlara karşı tavrı ve yakınlığı da gözlemlenecek.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Tokyo Haneda Havalimanı yolcularını robotlar karşılıyor

Brisbane Airport, bitcoin ile alışveriş yapılabilen ilk havalimanı olacak

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz