Müslüman turistlerin ilk üç tercihi Malezya, Endonezya ve BAE

İslami turizm Malezya

Hacmi her yıl artan global İslami turizm segmentinde 2018 rakam ve sıralamaları açıklandı. Müslüman turistlerin en çok tercih ettiği ülke yine Malezya olurken, Türkiye listede dördüncü sırada yer aldı.

Müslüman turistlerin gezdikleri ülkelerde aradığı seyahat kolaylığı, iletişim, fiyat, helal yiyecekler, ibadet yerlerinin varlığı gibi kriterlerin 130 ülkede değerlendirildiği “Müslümanların Seyahat Tercihleri” araştırmasının sekizincisi yayımlandı. Mastercard ve CrescentRating tarafından yayınlanan araştırmaya göre 2016’da 121 milyon olan Müslüman turist varış sayısı, 2017’de 131 milyona yükseldi. Rakamın 2020’de 156 milyona çıkarak küresel turist varış hacminin yüzde 10’u oluşturması bekleniyor. Öte yandan 2026’da İslami turizm pazarının 300 milyar dolara ulaşacağı da raporda öngörülüyor.

Türkiye dijitalde sınıfta kaldı

İslami turizme ilişkin araştırma ve danışmanlık yapan CrescentRating’in İslam İşbirliği Konferansı (Organisation of Islamic Cooperation – OIC) üyesi 48 ülke ve üyesi olmayan 82 ülkenin dahil olduğu, toplam 130 ülkeyi kapsayan 2018 raporuna göre, Türkiye Müslüman turistlerin en çok tercih ettiği dördüncü ülke oldu. Zirvesinde yine Malezya’nın bulunduğu listede Endonezya ile Birleşik Arap Emirlikleri aynı puanla 2’inci ve 3’üncü sırada yer aldı. Dördüncü sıradaki Türkiye’yi Suudi Arabistan, Katar ve Fas takip etti.

Türkiye, havayolu bağlantılarının bulunması, ulaşım kolaylığı ve vizesiz ulaşım imkanları açısından ulaşımda en üst sırada yer alırken, ‘İletişim’ ana başlığında yer alan İletişim’in Kolaylığı, Dijital Görünürlük ve Müslüman turistlerin ihtiyaçlarına destek olma kriterlerinde ilk 10 ülke arasında yer alamadı.

İslam İşbirliği Konferansı’na üye olan ve olmayan ülke gruplarının ilk 10 sıralamalarını aşağıda görebilirsiniz. Raporun tamamını ise araştırma şirketinin sayfasından indirebilirsiniz.

Ana görsel: Indra Gunawan/Pexels

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Avrupa’nın en ünlü ve ‘turistik’ mezarlıkları

Maldivler hakkında, bazıları hiç hoşunuza gitmeyecek, 11 ilginç bilgi

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz