Gökdelenlerin git gide yükseldiği New York şehrinde mevcut projeler ve yapımına başlanan inşaatlarla birlikte 4 yıl içinde nasıl şekilleneceğini City Reality’nin raporu ortaya çıkardı.

Daha önce Tokyo’nun 2045’te nasıl görüleceğine dair bir projeksiyonu haber yapmıştık. New York’un yakın geleceği ise tahminler yerine mevcut şehir planı, inşaat izinleri ve onaylanan projelerden yola çıktığı için çok daha gerçekçi üstelik projeksiyonu yapılan tarih 2020 gibi yakın bir zaman olduğu için geçerliliği de daha fazla.

Dünyanın gökdelenler başkenti ManhattanDeezen’in yayımladığı rapora göre şimdikinden bile daha yüksek olacak. Emlak fiyatlarının tırmandığı şehir merkezindeki en dikkat çekici yer süper uzun kuleleriyle 57th Street. Zaten bölgenin lakabı da milyarderin sıra evleri anlamına gelen Billionaire’s Row. Dönüşüm şehrin finans merkezinde ve batısında da gözle görülür biçimde hissediliyor. Ofis ve otel binalarının inşası sürse de daha çok lüks rezidanslar yapılıyor ve yeni binalar ince ve uzun mimarileriyle dikkat çekiyor. Bu yapıların Central Park’ı gölgede bırakma ihtimaliyse endişeyle karşılanıyor.

Yeni New York silüetini şekillendiren binaların en ünlüleri, Jean Nouvel’in mimarlığını yaptığı 53W53, SHoP Architects imzalı 111 West 57 Street ve Christian de Portzamparc’ın One57’ı. Rafael Viñoly’nin 432 Park Avenue’sü ise şimdiden tamamlanmış durumda.

Rapora göre, şehre 92 komplekste toplam 8 bin yeni daire eklenecek. Zenginlere yönelik astronomik fiyatlı bu emlaklar 2019’a kadar yaklaşık 30 milyar dolarlık bir satış hacmi oluşturacak.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz