New York’a gidenlerin saatlerce İkiz Kulelerin yerine yapılan One World Trade Center’ın seyir terasına ya da Özgürlük Heykeli’nin tacına çıkabilmek için beklemesinin tek sebebi vardır: New York metropolünü uzaktan ve yukarıdan net bir şekilde görebilmek.

Abrams Books’tan çıkan New York Air: The View from Above (New York Havası: Tepedeki Manzara) New York’un en merak edilen manzaralarını fotoğrafçı George Steinmetz’in kendine özgü açılarından yansıtıyor.

Üstelik fotoğraflar son günlerin trendinin aksine bir drone ile değil, eski güzel günlerdeki gibi üç koltuklu emektar bir helikopterle çekilmiş. Karelerde sıra dışı bir metropol olan New York’un kalabalıklığı, bilinmezliği, tahmin edilemezliği ve sadece havadan keşfedilebilecek geometrik desenleri yakalanmış.

1 yıla yayılan çekim süreci şehrin tarihindeki en yoğun inşaat ve yenilenme sürecine denk geldiği için bu fotoğrafların tarihi bir değeri de var. Steinmetz, “Helikopterle şehrin fotoğraflarını çekerken hiçbir zaman son halini çekmenin mümkün olmadığını da anladım” diyor. Dinamikliğinden ve hızlı değişiminden bahsederken de New York’un tamamen beton, tuğla ve camdan ibaret bir canlı organizma olduğunu ve mevsimlere göre şekillendiğini söylüyor.

JFK Havaalanı taksi bekleme alanı

helikopter-new-york-7

Chelsea Piers’taki golf egzersiz alanı

helikopter-new-york-6

Central Park çayırında güneşlenenler

helikopter-new-york-5

Bir yaz akşamı Chrysler Building

helikopter-new-york-4

Bir yaz sabahı Özgürlük Heykeli

helikopter-new-york-3

New Yorker Hotel ve 34. Sokak

helikopter-new-york-2

Bir cumartesi gecesi HBO Bryant Park Yaz Film Festivali

helikopter-new-york-1

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz