Malum sanatçı olunmuyor, sanatçı doğuluyor! Siz de bu denklemin sağ tarafında dünyaya denk geldiyseniz, hayatınız bu yazıyla değişebilir. Norveç‘te bir fiyordun tepesine konumlanmış Nordik Sanat Merkezi (Nordisk Kunstnarsenter Dale), dünyanın her yerinden sanatçılara açık, yeter ki kabul edilmeyi başarın. Kabul edilenlere tanınan ayrıcalıklar arasında eğitim boyunca harcamak üzere aylık 3 bin lira, ayrıca bin 800 liraya kadar seyahat masraflarının karşılanması da yer alıyor.

Nordik Simit’in haberine göre, merkez, 2-3 ay süre boyunca yaşam ve ofis alanı, aylık hibe, oturma izni veriyor ayrıca seyahat masraflarını da üstleniyor. Üstelik başvuru için aceleye gerek yok. 2017 başvuruları henüz açılmayan programın yeni kayıtları Mart 2016 tarihinde alması bekleniyor.

Nordik Sanat Merkezi’ndeki programa profesyonel sanatçılar, tasarımcılar, mimarlar ve bağımsız küratörler başvurabiliyor. Eğer seçilen sanatçılar arasında yer alırsanız Dale‘deki merkez sanatınızı icra edebilmeniz için ise size hem bir stüdyo hem de size özel 50 metrekarelik bir daire sağlıyor.

Merkeze, projelerine, programlarına ve başvurulara dair daha fazla bilgi almak için resmi sitesi http://www.nkdale.no‘yu inceleyebilirsiniz.

ute0

Ute_04Ute_02

ute7 (Custom) ute9 ute5 ute4Ute_03-750x500 (Custom)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz