Aylar önce “Oslo’da otomobil kalmayacak” diye haberini vermiştik. Buna göre başkenti trafik ve gürültü kirliliğinden kurtarmaya karar veren Norveç 2019’a kadar şehir merkezini bir huzur vahasına çevirecek ve tamamen trafikten arındıracaktı. Kuzeyden gelen yeni haber ülkenin bu vizyonunu birkaç adım daha ileri götürdüğünü gösteriyor. Bu yıl sonunda yapımına başlanması planlanan ve tüm ülkeyi saracak 10 bisiklet yoluyla Norveç, doğa dostu olma konusunda niyetinin ciddi olduğunu kanıtlıyor.

Citylab’in haberine göre, yaklaşık 5 milyon nüfusa sahip Norveç’te inşa edilecek çift gidiş ve çift geliş olarak tasarlanan süper yollarla 9 şehir birbirine bağlanacak ve bu yatırım için 923 milyon dolar harcanacak. Kasaba yollarının da bağlantılarla sisteme dahil edilmesiyle ülkede araç kullanımının yüzde 20 azalması bekleniyor. Yaklaşık bir milyon dolara mal olacak yollarda bisikletliler saatte 40 kilometre hıza kadar çıkabilecek.

Her iklim koşuluna uygun bisiklet yolları

Kış şartlarında üstelik İskandinavya’nın kış şartlarında bisikletle yolculuğun zor olabileceği endişesini taşıyanlara ise hükümet şimdiden her türlü şarta uyumlu ve güvenli parkurlar inşa edileceğinin sözünü veriyor.

Bisiklet otobanı fikri Avrupa için bir ilk değil. Daha önce de Almanya 100 kilometrelik bir bisiklet otobanı inşa edeceğini duyurmuş ve projenin ilk 5 kilometrelik kısmını yılbaşında hizmete açmıştı.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz