Norveç vahşi doğasına karşı koymak için devasa bir sualtı tüneli inşa etmeyi düşünüyor. Proje gerçekleşirse sualtı otobanı olarak da nitelendirilen yapı dünyada bir ilk olacak.

Işık hızında trenlerden sürücüsüz araçlara ulaşım teknolojisi geçtiğimiz yıllarda hızlı atılımlar gerçekleştirdi. Avrupa‘nın kendi küçük ancak hayat standartları yüksek ülkesi Norveç, 25 milyar dolara suya batırılmış bir köprü inşa etmeyi planlıyor. Bu sayede 21 saat süren seyahatler 11 saatin altına düşecek.

Norveç’te 1190 civarında fiyort bulunuyor ancak bu doğa harikaları manzaraya kattığı güzellikler ve çektikleri turistlerin yanında ulaşım açısından büyük zorluklar yaratıyor. Turistler de yerliler de ülke içinde bir yerden bir yere gidebilmek için ya yavaş uzun kara yolculuklarına razı oluyor ya da feribotları kullanmak zorunda kalıyorlar. Hali hazırdaki E39 otobanının güzergahını kısaltması önerilen projenin güneyde Kristiansand‘den başlayarak kuzeyde Trondheim‘de bitmesi öngörülüyor.

submergedfloatingbridge1

Deviant World’ün haberine göre, deniz seviyesinin 30 metre altından geçecek tünel sayesinde yolun Norveç’in zorlu hava şartlarından korunması bir yandan da üstünden geçen gemi ve feribotlardan etkilenmemesi amaçlanıyor. Rota toplam 1100 kilometre uzunluğunda olacak ve Norveç’teki yedi büyük fiyordu birbirine bağlayacak.

İnşasına, bakımına ve işletmesinin nasıl olacağına dair birçok soru işareti bıraksa da projenin yöneticisi Kvalheim Dunham, “Kesin olan bir şey var o da Norveçlilerin sualtı tünellerine alışık olduğu” diyor. Haklı da, ülkede 1150 tünel var ve bunların 35 tanesi su altında.

Projeye hayata geçerse 2035’te bitmesi hedefleniyor. Eğer maliyet ya da inşasına dair sorunlar çıkarsa da aynı güzergahta asma ya da yüzer köprü yapılması gündeme gelecek.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz