OHAL ile birlikte yurt dışına çıkış prosedürleri de değişti

OHAL olağanüstü hal yurt dışına çıkış

Olağanüstü Hal ilan edilmesiyle birlikte normal pasaporta sahip yolcuların çıkışlarında yeni prosedürler başladı. Yaşanan darbe girişimi ve akabinde gelen kamu görevlilerinin yurt dışına yasağının ardından, OHAL sırasında yurt dışına çıkış için bulundurulması gereken yeni belgeler açıklandı.

Pasaport kontrolünde artık umuma mahsus pasaport sahiplerine yurt dışına çıkış sırasında yaptıkları iş soruluyor ve bunu kanıtlayacak bir belge isteniyor. Öğrencilerden öğrenci belgesi göstermesi istenirken, çalışan veya emekli olanlardan ise SGK hizmet dökümü kopyasını göstermeleri talep ediliyor. Yolcuların iş yeri kimliği veya iş yerinden alınmış bir yazı olması da ek olarak gösterilebilir. İş verenlerin sahip olduğu iş yeri belgelerini yanlarında bulundurmaları gerekiyor.

Bilindiği gibi SGK hizmet dökümü, e-devlet üzerinden alınabiliyor. Ancak SGK Genel Müdürlüğü vatandaşa kolaylık olması amacıyla birçok gümrük kapısına ana merkeze bağlı mobil hizmet araçları koydu. Yurt dışına turistik amaçla gidecek olan normal pasaport sahipleri, bu mobil hizmet araçlarında pasaport kontrolünden önce SGK hizmet dökümü alabiliyorlar. Yetkililer elbette bu işlemin havalimanına gelmeden yapılmasının kuyrukları azaltacağı ve çıkış işlemlerini hızlandıracağı tavsiyesinde bulunuyor.

Herhangi bir yerde çalışmayanların sigortasından yararlandığı yakınının sigorta dökümlerini yanında bulundurması, Emekli Sandığı ya da Bağkur’a bağlı çalışanların yanında SGK dökümlerini taşımaları bekleniyor. Yurtdışına çıkmak isteyen öğrenciler de öğrenci belgelerini göstermeliler.

Yurt dışına çıkış için kamu çalışanlarından çalıştıkları kuruma ait ıslak imzalı bir yazı ve yazıda “yurt dışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresi talep ediliyor.

Aktif olarak kamuda çalışan yeşil pasaportlular havalimanında önce vize ihlal bölümüne gidip burada GBT araştırması yapıldıktan sonra bilet, pasaport ve çalıştığı kurumdan alınan “yurtdışına çıkmasına mani bir durumu yoktur” ibaresi olan yazıyı tebliğ ediyor.

Yeşil pasaportlu emeklilerden vize ihlal bölümüne gittikten sonra sadece pasaport ve bilet isteniyor. GBT araştırmasında bir sorun olmadığı takdirde uçmalarına izin veriliyor. Asker emeklilerinin GBT’si için başka bir bölümle irtibata geçiliyor.

OHAL ile gelen yeni şartlara göre sadece nüfus cüzdanıyla girilebilen KKTC ve Gürcistan‘a gidecek kişilerin de aynı evrakları yanında bulundurması gerekiyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz