Japonya bir ada ülkesi, iklim ve coğrafi koşullar da orada yaşamayı daha kolay hale getirmiyor. Ülke tüm bu dezavantajlara rağmen endüstride ve teknolojide dünyaya yön verecek kadar ileri giderken kendine özgü doğal güzelliklerini muhafaza etmeyi başarıyor. Daha önce Gifu’daki Monet tablolarına benzeyen göletten bahsetmiştik. Bu seferki eşsiz manzaraya ev sahipliği yapan yerse Okayama. Sığ suda yaşayan ve sadece mavi ışığı emerek dışarı yansıtan nadide bir karides türü bize dünyada ama dünya dışını andıran bir görüntü armağan ediyor.

Tdub Photo stüdyosundan Trevor Williams ve Jonathan Galione’nin fotoğraflarını çektiği 3 milimetrelik karides türü mavi ışığı etrafındaki suya yansıtınca geceleri bu manzara ortaya çıkıyor. Bu karidesler vargula hilgendorfii adıyla biliniyor ayrıca ‘deniz ateş böcekleri’ olarak da adlandırılıyor. Tabii fotoğraflardaki görüntüleri yaratmak için Williams ve Galione’nin önce bu karidesleri kavanozlarla toplayıp ardından tek tek kayalara yerleştirdiğini de eklemek gerek.

Karideslerin akıbetini merak edenler için söyleyelim, su seviyesine oldukça yakın kayalara yerleştirdikleri için fotoğraf çekimi sırasında zarar görmemiş ve yavaş yavaş tekrar suya girmişler, hatta suyun içinde ilerlerken de hoş görüntüler oluşturmuşlar.

Yeni projeleri mantarlar üzerinde

Tdub Photo bu sonbahar benzer bir çekimi mantarların üzerinde yapmak istiyor. Eğer ikilinin daha önceki işlerini merak ediyorsanız internet sayfalarına bakabilir, seyahatlerini Instagram ve Facebook hesaplarından takip edebilirsiniz.

tdubphoto_01tdubphoto_02tdubphoto_03tdubphoto_04tdubphoto_05tdubphoto_06tdubphoto_07tdubphoto_08

 

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz