Son 5 yılda internetten yapılan rezervasyon sayısında yüzde 75 artış oldu. 2015’te otellerde online rezervasyon sayısı 148.3 milyona ulaşırken, İstanbul’da otellerin yüzde 35’ının müşterilerini doğrudan internet siteleri üzerinden aldıkları ortaya çıktı. Diğer iller İstanbul’daki bu oranın yanına bile yaklaşamadı.

İstanbul Şehir Üniversitesi Kuluçka Merkezi’nin (incuba.city) girişimi Hotel Linkage tarafından düzenlenen ve sektör liderlerinin bir araya geldiği etkinlikte yeni teknolojiler, online satışların turizmdeki payı ve gelecekte nelerle karşılaşılacağı tartışıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan rakamlara göre Türkiye’de 4 bin 248 bakanlık belgeli tesis, 3 bin 013 belediye belgeli tesis bulunuyor. 2015 yılında Türkiye’ye gelen turist sayısı ise 36 milyon.

Teknoloji kullanımı kritik önemde

Etkinlik sonrası yapılan açıklamada Türkiye’deki otellerin çoğunun genelde kendini Rusya, Almanya gibi ülkelerde çalışan büyük tur operatörlerinin eline bıraktığı, bu ülkelerle bir kriz yaşandığında Türk otellerinin batma noktasına geldiği belirtildi.

Bülten şöyle devam ediyor: “Halbuki profesyonel ülkeler ve oteller bu sorunu pazarı segmentlere ayırarak çözüyorlar. Yine ülkemizde talep doğru tahmin edilemediğinden doğru fiyatlandırma yapılamıyor. Bunun en büyük nedeni bu konularda yetersiz bilgi sahibi olunması ve teknolojinin çok etkin kullanılamaması.”

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz