Britanyalı seyahat devi Thomas Cook, orkaların (katil balina) gösterilerde kullanıldığı deniz parklarına bilet satmama, müşteri götürmeme kararı aldı. Şirketten yapılan açıklamada ilk etapta orka çalıştırılan iki hayvan gösteri merkezine tur ve bilet satışlarının durdurulacağını, diğer pek çok deniz hayvanı parkının da inceleme altında olduğu açıkladı.

Florida’daki SeaWorld parkıyla Tenerife’deki Loro Parque, Thomas Cook Group‘un rezervasyon ve satış listelerinden çıkarıldı. Şirket geçen yıl Britanya Seyahat Acenteleri Birliği’nin (ABTA) belirlediği hayvan sağlığı yönetmelikleri paralelinde çalıştığı 49 hayvan parkını incelemeye almış, denetlemeleri geçemeyen 29 parkla çalışmayı durdurmuştu.

Şirketin CEO’su Peter Fankhauser, müşteri ve paydaşlarının yüzden 90‘dan fazlasının hayvanların barındırılma standartlarının gözetilmesi konusunda çok titiz ve talepkar olduğunu söyledi.

Şartları ne kadar iyi olursa olsun orkaların, ve tabi yunusların, dar havuzlarda yaşatılarak gösteri yapacak şekilde eğitilmeleri artık pek çok kuruluş ve örgüt tarafından “zulüm” kabul ediliyor. Özellikle deniz yaşamı parklarına yönelik bu duyarlılık, 2013’te yayınlanan ve Tilikum adlı bir orkanın yaşamını konu alan Blackfish adlı Netflix belgelesinden sonra artmaya başladı. Tepkiler sirk gibi diğer hayvan gösteri merkezlerine de yöneliyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz