Konaklama sektöründe daha büyük ve daha iyi bir oda her zaman vardır. Tıpkı uçakta arkada sıkışırken birkaç metre ileride birinci sınıf koltuklara geçme şansı olduğu gibi otellerde de bu fırsatı yakalamak mümkün.

Daha büyük bir oda, daha büyük bir yatak, manzara ve hatta belki jakuzi… İlla daha büyük bir oda olması da şart değil, ücretsiz bir kahvaltı için kupon veya spadan ücretsiz yararlanma hakkı da daha iyi konaklama koşulları yaratabilir. Fakat bir otelden bu kıyakları ekstra bir ücret ödemeden elde etmenin yolu nedir? Tama kabul ediyoruz, Where Traveler’ın 13 maddelik tüyo listesi her zaman işe yaramayabilir ama bir göz atmakta fayda var:

1- Daha sakin bir kat, daha iyi bir manzara, daha fazla pencere… Bunlar otellerin sıkça duyduğu istekler ve elde etmeniz çok zor değil ancak isterken kibarlığı elden bırakmayın, “lütfen”leri eksik etmeyin.

2- Otelin geleneksel kitlesinden farklı olmanız da genellikle işinizi kolaylaştırır. Mesela yaşlı bir çiftseniz bu avantajlardan daha kolay yararlanırsınız.

3- Özel gün kutlamaları da otellerin sizi memnun etmek için daha iyi seçenekler sunmasına sebep olur. Evlilik yıldönümünde bir çifte ya da doğum günü kutlayan bir müşteriye resepsiyon her zaman daha cömert davranır.

4- Odanızda bir sorun ya da bir kusur varsa, bunu bildirdiğinizde otel de size daha iyi bir oda sunma eğiliminde olacaktır. Banyoda oynayan bir taş, erken uyumanız gerekirken sokak cephesinden gelen gürültüler buna bahane olabilir.

5- Konaklama planınızı daha iyi bir oda elde etme senaryosu üzerinden yapın. Otelin doluluk oranının düşük, süitlerin boş olduğu bir döneme denk getirmeye çalışın. Böylece siz istemeden bile daha iyi bir teklifle karşılaşabilirsiniz.

Sıcak ilişkiler daha iyi bir oda getirebilir

6- Aynı zinciri tercih ederek elde edilen konaklama hakkı sağlayan sadakat programlarını tercih edin. Oteller sadık müşterilerini en iyi şekilde ağırlamak ister. Böyle bir programla otele geldiyseniz daha iyi boş bir oda varsa size o sunulur.

7- Tingo, DreamCheaper, TripRebel gibi yeniden rezervasyon sitelerini kullanın. Önce rezervasyonunuzu yapın sonra rezervasyon bilgilerinizi bu sitelerden biriyle paylaşın. Aynı fiyata daha iyi bir oda mümkün olursa rezervasyonunuz otomatik olarak o odaya kaydırılır.

8- Doğru insanları tanımak her zaman işinizi kolaylaştırır. Resepsiyonla iyi ilişkiler içinde olun, otelin genel müdürüne oraya dair duyduğunuz iyi yorumlardan dolayı heyecanla geldiğinizi ifade eden bir e-mail yollayın.

9- İyi görünmek de daha iyi bir odanın anahtarlarından. Özellikle takım elbise giyenleri oteller nedense daha çok memnun etmek istiyor.

10- Resepsiyoniste bahşiş vermek size illa daha iyi bir oda getirmeyebilir ama size daha çok yardımcı olacağı kesin.

11- İnternet yoluyla rezervasyon yerine telefonla rezervasyon yapın ve daha iyi bir oda isteyin. Yüz yüze konuşmak her zaman daha iyi sonuç verir.

12- Yeni açılan yerleri tercih edin. Yeni açılan oteller henüz sadık müşterileri olmadığı için gelen her müşteriyi müdavimlerine dönüştürmek için sizi daha çok rahat ettirmeye çalışacaklardır.

13- Otele girişinizi geç yapın. Bu sayede resepsiyon hangi odaların boş hangilerinin dolu olduğunu bilir ve ekstra ücret ödemeseniz bile size daha iyi bir oda verebilir.

(fotoğraf: Istanbul Marriott Hotel Asia)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz