Şehir dışında konaklama gerektiren durumlarda pek çok şeyi önceden belirlemek mümkün. Bütçeye göre bir otel seçmek, odanın fotoğraflarını ve konumunu internetten görerek karar vermek artık çok kolay. Ancak önceden bilmesi imkansız bir durum var, odadaki bakteriler ve mikropların yoğunluğu. Zaten onları odaya girince bile görme şansı yok.

Travelmath, otellere verilen yıldızların temizlikle ne kadar orantılı olduğunu araştırmak için 9 otele 9 ayrı ekip yolladı. Odalardan alınan numuneler EmLab P&K laboratuvarlarında test edildi. Otellerin hijyen standartlarını günyüzüne çıkarmayı amaçlayan çalışmaya bakılırsa temizlik takıntısı olan birinin geceyi havaalanında geçirmesi çok daha sağlıklı.

Laboratuvar sonuçları, ortalama bir otel odasının, bir evden, uçaktan, hatta okuldan bile daha fazla bakteri barındırdığını gösteriyor. Araştırma için üç, dört ve beş yıldızlı otel odalarını seçen ekibin karşılaştığı en büyük sürpriz, daha lüks olarak sunulan dört ve beş yıldızlı otellerin odalarının üç yıldızlı otellerden daha kirli olması.

otel_odasi_mikrop
CFU: Koloni oluşturucu bakteri birimi

Otel odasında kalırken dikkat edilmesi gereken en önemli iki şeyse banyo tezgahı ve TV kumandası çünkü tüm odalarda açık ara en çok bakteri ve mikroba ev sahipliği yapan noktalar onlar.

banyo

Çok fazla insanın kullandığı eşyaları ve mekanları kullanmak her zaman riski artırıyor. Özellikle otellerde temizlik tekniği ve şartları bu sonuçları etkiliyor. Bir misafir olarak konaklanan odadaki bakteri ve mikroplardan korunmanın en iyi yolu sıkça el yıkamak. Bu işlem riskleri yüzde 16 oranında düşürüyor. Banyo dolabı, TV kumandası, çalışma masası gibi eşyaları kullanmadan önce dezenfekte etmek de en geçerli yol.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz