Palmira’da IŞİD’in tahrip ettiği heykellerin onarımına başlandı

Palmira

Orta Doğu’da antik çağın en önemli dini ve ticari merkezlerinden olan Palmira kentinde, IŞİD terör örgütünün tahrip ettiği paha biçilmez eserlerin onarımı başladı. Şam Ulusal Müzesi Genel Müdürü Mahmud Ali Hamud, müzeye ait laboratuvarın uzmanlarının kurtarılan heykellerin onarımına başladığını açıkladı.

Tarihi MÖ 19’uncu yüzyıla kadar gerilere giden ve son savaş öncesinde gezginler için Suriye‘deki en popüler ören yerlerinden biri olan Palmira‘daki heykeller savaş sırasında İslamcı terör örgütü IŞİD’in militanları tarafından tahrip edilmişti. Kurtarılan heykellerin onarımı için bütçenin büyük kısmı Suriye hükümeti tarafından karşılanıyor. Ali Hamud, daha önce destek sözü veren Batılı ülkeler ve UNESCO‘nun henüz her hangi bir yardım veya girişimde bulunmadığını söyledi. Sputnik‘e konuşan Hamud şunları söyledi:

“Sekiz kişilik grubumuz, kurtarılarak Palmira’dan getirilen heykellerin onarımına başladı. Grup daha sonra genişleyecek, uzman sayısı artacak ve çalışma hacmi de artırılacak. Çalışma çok zor. Teröristler heykelleri çok sayıda parçaya böldü ve biz onları deyim yerindeyse bulmaca gibi toplamaya çalışıyoruz. Moskova merkezli Puşkin Devlet Müzesi uzmanları bize yardımcı oluyor. Onlar, mozaik ve kültürel değerlerin küçük parçaların onarımıyla ilgili tavsiyelerde bulunuyor. Bu çok önemli bir yardım. Zararı ve Palmira’nın onarımı için gerekecek parayı hesaplamak zor. Ama biz anıtların onarım planını hazırladık. UNESCO bunu nasıl görüyor bilmiyorum, onların uzmanları bizimle görüşmedi.”

Palmira’daki eserler onarıldıktan sonra halka sergilenecek. Savaş sırasında faaliyeti askıya alınan müzenin kendisinin de 2 ay sonra açılması planlanıyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

IŞİD işgalinin ardından Palmira’dan geriye kalanlar

Gezginler için sağlık, güvenlik ve trafik açısından en tehlikeli ülkeler

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz