İran uluslararası turistlere açık ilk maratonunu düzenliyor. Ancak kurallar tarihi şehir Persepolis‘teki koşuya kadınların katılmasına izin vermiyor.

Bu yıl 9 Nisan’da gerçekleşecek kelime oyunlu “I run Iran” adlı yarış ilk Pers imparatorluğunun 2 bin 500 senelik makamı Persepolis‘te bitecek. Organizatörlerin İslam Cumhuriyeti ile Batı arasındaki ilişkileri güçlendireceğine inandıkları etkinlikle ülkeye gelecek yabancıların Pers kültürünü, tarihini ve mutfağını keşfetmeleri amaçlanıyor.

Fikir ilginç olsa da uygulamada çok ciddi bir eksik var! Mehr News‘e konuşan yarışın mimarı Hollandalı Sebastian Straten, “Ne yazık ki ilk koşuda kadınlar yer alamayacak. Burada koşmak isteyen pek çok İranlı kadın var, umuyoruz ki bir dahaki sefere bunun için de izin alacağız” dedi. Straten, Telegraph’a yaptığı açıklamada da kadınların yanlarında bir refakatçi olmak koşuluyla yarışı seyredip antik gezebileceğini ve maratonun organizasyonunda çalışabileceklerini söyledi, dini otoritelerin henüz kadınların koşacağı bir maraton fikrine hazır olmadıklarını ifade etti.

Etkinlikte yer alabilmek için şimdiden, aralarında İngiltere‘den ve Fransa‘dan 15’er, Kanada‘dan 2 sporcunun bulunduğu, 35 ülkeden 200 atlet başvurdu.

Persepolis‘teki koşunun ardından ödüller I. Darius’un başkenti için yaptırdığı Apadana Sarayı’nda dağıtılacak. Ödül töreninin ardından geleneksel müzik eşliğinde bir makarna partisi yapılacak.

(fotoğraf: “Parseh”, Ali mjr, CC BY-SA 4.0, Commons)

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz