Floransa‘ya yaklaşık 1.5 saat uzaklıktaki Pisa Kulesi‘ne uğrayıp da o malum pozu (bkz. sağ alt) vererek fotoğraf çektirmek gibi bir arzunuz varsa elinizi çabuk tutun deriz; zira mühendislere göre kule yavaş yavaş eğimini kaybediyor!

İtalya‘ya giden turistlerin başlıca uğrak noktalarından olan, eğikliğiyle meşhur Pisa Kulesi’ndeki restorasyon işlerini izleyen gözlem grubuna göre, Orta Çağ’dan kalma 57 metre uzunluğundaki kule son 20 yılda 4 santimetre düzelmiş.

BBC’nin aktardığına göre Pisa Kulesi yıkılabileceği endişesiyle 1990 yılında, yani 800 yıldır ilk kez, ziyaretçilere kapatılmıştı. O dönem kulenin en üst ucu dikey eksenden 4,5 metre uzaktaydı. Bir grup uzman 1993’ten 2001’e dek kuleyi sağlamlaştırmaya çalıştı. Kule, yaklaşık 260 milyon dolarlık masrafla 45 santimetre düzeltilebildi.

1773‘te yapımına başlanan kulenin oturduğu kum ve kil taban, güney tarafında kuzey tarafından daha yumuşaktı ve kule 5 yıl sonra yana yatmaya başlamıştı. Kulenin üçüncü kulesi yapıldığında kayan toprak temeli yerinden oynatmıştı.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz