Porsche ve Boeing şehir içi hava ulaşımı için uçan otomobil gelişimini araştırmak, şehir içi hava ulaşımı pazarını keşfetmek ve şehir içi hava ulaşımına yönelik ekosistemin geliştirilmesine yönelik çabaları da desteklemek amacıya ortaklık anlaşması imzaladı.

İki şirket, ortaklık kapsamında “premium” araçların kullanım durumu ve pazar potansiyeli analizi de dahil şehir içi hava ulaşımının çeşitli yönlerini ele almak üzere uluslararası bir ekip kuracak.

Boeing, Porsche ve Boeing’in yan kuruluşu Aurora Flight Sciences ile birlikte dikey iniş kalkış yapabilen tamamen elektrikli hava aracı için bir konsept geliştiriyor. Bu üç şirketin yanı sıra Porsche’un yan kuruluşları Porsche Mühendislik Hizmetleri GmbH ve Studio F.A. Porsche mühendisleri, aracın prototipini tamamlayıp testlerini gerçekleştirecek.

Porsche’nin spor otomobil üretimine dayalı faaliyet alanını genişleterek şehir içi hava ulaşımı için önde gelen bir marka olmayı hedeflediğini söyleyen Porsche AG yöneticisi Detlev von Platen, “Alanlarında önde gelen bu iki küresel şirketin güçlerini, geleceğin potansiyel ana pazar segmentlerinden birine yön vermek için birleştiriyoruz” dedi. Boeing NeXt’in Başkan Yardımcısı Steve Nordlund da “Bu işbirliği, güvenli ve verimli yeni bir ulaşım ekosistemi geliştirmeye dönük çabalarımıza katkıda bulunmasının yanı sıra premium şehir içi hava araçlarının geliştirilmesi için önde gelen bir otomobil markasıyla beraber araştırma yapma fırsatı sunacak” diye konuştu.

Porsche Consulting tarafından 2018’de yapılan araştırma, şehir içi hava ulaşımı pazarının 2025 yılı sonrasında ivme kazanacağını öngörüyor. Araştırma ayrıca, uçan otomobil de dahil şehir içi hava ulaşımı çözümlerinin, mevcut geleneksel kara ulaşımı araçlarına kıyasla daha az maliyet ve daha fazla esnekliğin yanı sıra daha hızlı ve verimli bir şekilde yolcu taşımacılığı yapabileceğini iddia ediyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz