Kuzey Kore‘nin başkenti Pyongyang serbestçe fotoğraflanabilen bir şehir değil. Hele de video çekimi neredeyse imkansız. O yüzden şehirde gerçekleştirilen ilk 360 derece görüntüler oldukça cezbedici. Uzakdoğu’nun korkulu rüyası Kim Jong-Un’un liderliğindeki ülkenin gizemli başkentini yönetmen Aram Pan kayda aldı.

Pyongyang’dan ilk görüntüler bundan birkaç ay önce bir turist sayesinde ortaya çıkmış ve güvenlik güçlerinin kontrolü altında yapılan çekimler sayesinde şehre dair fikir sahibi olabilmiştik. Pan’in çekim öyküsü de Polonyalı amatör fotoğrafçı Michał Huniewicz’inkinden çok farklı değil. Önce hükümet yetkililerinin güvenini kazanan yönetmen, sonra denetimli olarak şehri gezmeye başlamış. Sadece ana caddelerde dolaşmasına izin verilmiş. Aram Pan’i en çok şaşırtan şey bir saati aşan çekimde sokaklarda neredeyse kimseyi görmemesi olmuş.

Dışa kapalı rejimi, Güney Kore ile sürtüşmeleri, bitmeyen tehditleri ve nükleer füze denemeleri ile sıkça dünya gündemine gelen Kuzey Kore’nin başkenti bir film setini andırır şekilde sakin ve düzenli. Modern binaların ve yeşil alanların yol boyunca karşılıklı iki yanda da ilerlediği ana caddede sadece birkaç araç gözüküyor.

Not: 360 derece videoları Chrome, Opera, Firefox veya Internet Explorer tarayıcıda izleyebiliyorsunuz. Safari tarayıcı 360 video desteklemiyor.

Yorum yaz

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi giriniz